• / 2
bugünkü resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren düzenleme.

buna göre, güney afrika'dan ithal edilen ve silindir hacmi 1500 cm3'ü geçen fakat 1600 cm3'ü geçmeyen araçlar için ek %10 toki vergisi alınarak elde edilen kaynak toki fonuna aktarılacakmis.

kaynak:Resmi Gazete

2007 senesinde Pretoria Buyukelciligi Ticaret Musavirligi; Guney Afrika Cumhuriyeti Otomotiv Sektoru ile ilgili bir bulten yayinlamis. Buradan hangi firmalar uretim yaptigi gorulebilir.

Guney Afrika Cumhuriyeti Otomotiv Sektoru
S*kilmedik bi kulagimizin arkasi vardi zaten oda oldu.
Aklıma direk Bmw 3 serisi'ni getiren olay. yukarıda verilen linklerden de görebileceğiniz üzere VW, Mercedes, Bmw ve Renault-Nissan ortaklığının Güney Afrika ülkesinde fabrikaları var. Diğer markaları bilmiyorum ama bu karar %80 Bmw'nin peynir ekmek modellerindeki 1.6 prince motoruna yönelik yapılan bir hamle gibi görünüyor(küçük bir ihtimal 1.6 benzinli Renault-Dacia modellerini de etkileyebilir) . Yani diğer bir deyişle kiralama şirketleri, ucuzundan Bmw, Mini sahibi olayım kafasından müşteriler Toki'nin rant kızıştıran faaliyetlerinde haybeden yardımcı olacaklar.

Şimdiye kadar alınan en anlamsız vergilerden olan Trt bandrol vergisi bile bu kadar mantıksız olmamıştı...

Düzeltme: karar Mercedes C serisini etkiliyormuş. Yani herkesin Renault motorlu diyip çamur attığı ama satışların yarısını kapsayan model swh Kaynak
Bunlar vergi değil artık haraç ama bütün bu vergilere rağmen yazılanların söylenenlerin samimi olduğuna inanmıyorum(sözüm meclisten dışarı). Bunca vergiden sonra sıra bekleyenlerle dolu memleket.
Neden Toki diye sordurtmustur. Bari yerli otomobilin arge finansmanina aktarilsaydi kaynak.
Direkt olarak şu, şu, şu modeller olarak belirtselerdi bari. Daha neler göreceğiz bakalım.
mercedes c serisini vurmuş olan uygulama. mercedes açıklama yapmış ithalatı avrupaya kaydırmaya çalışacağız diye. işin ilginç yanı 2011 den beri meksikada üretilen jettaya zaten ödüyormuşuz bu vergiyi ve haberimiz yokmuş.
Tüm vergilere rağmen araç seçmeyi bilmeyen para bulunca düşünmeden Mercedes alan hatta sıra bekleyen Türk milletimizi pek etkilemeyecek bir vergi. Herşeye rağmen bu araçları almaya devam edicekler.
Elin Alman'ı araba yapar, bizim hükumet vergi yoluyla onlardan çok para kazanır, yerli arabayla kim neden uğraşsın ki?
adım: Verginaz
Soyadım:Sömürülengil

dedirten uygulama..

NEREYE KADAR? NEREYEEEE KADAR? ALO?
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir