Akü bittiğinde, zayıflayıp marş yapmaya gücü kalmadığında ya da marş motoru arızalandığında başvurulan, genellikle 2. Viteste icra edilen (aracın konumuna göre geri vitesin kullanıldığıda olabilir) araç yokuş aşağı ise boşta salınarak ya da düz zeminde ise insan gücü yardımı ile itilerek bir miktar hızlandıktan sonra viteste olan aracın debriyajını bırakmak sureti ile motora ilk hareketini vererek motorun çalışması umulan yöntem. Araçta başka bir arıza yok ise motor yüksek ihtimalle çalışacaktır. Yeni modellerde hiç tavsiye edilmez bu yöntem, motora zarar vermesi içten bile değildir. triger kayışının kopmasına yada Sente atlamasına sebep olabilir.
Otomatik vitesli otomobillerde de hiç denenmemesi gereken motor çalıştırma yöntemi. Akünün yanında birde yeni şanzıman masrafı çıkarmayın kendinize.
Bana hep İskender Baba'yı hatırlatacak olaydır.
www.youtube.com/watch?v=JKPhDUfM1m0
beşeri tahrik işi. akünün marşa ilk gücü verememesinden kaynaklanır. krank miline hareketi vermek için araba hareket ettirilerek marş > motor > tekerlek yerine tekerlek > motor ekseninde ilerlemesidir.
yeni nesil araçlarda hiçde mümkün olmayan bir eylem. sakın denemeye kalkmayın.
bunlar da ilginizi çekebilir