Arabalara harcanan onca emek ve para
karşısında, sürüş yeteneklerimize 1 lira bile
yatırım yapmadığımız gerçeğidir.

150 bg aracı 200 bg yapmak kolaydır.
Hele ki paran varsa...
Ama zor olan o aracı sürebilecek
pilotaja sahip olmaktır.


Ülkemizdeki bir çok kullanıcının sorunudur. Bence insanlr kolaya kaçıp otomobillerini modifiye ediyorlar, aslında kendilerini geliştirmeyi deneseler çok daha keyifli otomobil kullanacaklar ama haberleri yok.

Önce kendinizi geliştirin efenim, sonra otomobilinizi modifiye edersiniz.
Arabaları geliştirip düz yolda bastıklarından bu durum onları etkilemiyor. Haliyle durumunda farkında değiller, olsalar bile değişmez zaten yapacakları roll anca vitesi hızlı atmak gayetleri.
Civicin gtr a saplamasına neden olan durumdur.
Para babası ve baba parası tiplerinin özetidir. Vakıf üniversitelerinde bolca karşınıza çıkarlar. Düz yolda basıp adam geçip kendilerini pilot zannederler.
Rahmetli Barkın ağabey bir anısını anlatmıştı,ilk css(california superbike school) eğitimlerinde kurs hocalarına kel kör cbf 500 ayarlanabilmiş, tabi zengin öğrencilerde ne makinalar var, son kura gelindi herkeste Rossi havaları vs,R1 li abi son kurda ülkü pistinde gazlarken css hocası yanına cbf 500 le gelip (tek elle) güzel işaretini çakıp(beğenme sembolündeki el hareketi işte adını getiremedim) 500'lük makinayla uzayıp geçmiş,yani ne olursa olsun iş bilekte bitiyor. Arabayı stage 3 yapmak yerine ileri sürüş teknikleri eğitimi almak daha iyidir ama ''ben roll kovalıcaam yaa moruq'' diyenler varsa onlara bir şey diyemem desem de derdimi anlatamam.
Kesinlikle öncelikle pilotaj geliştirilmelidir, bunu pistte iyi şekilde anlıyorsunuz. Ben de bu yöne eğilmeye karar verdim.
bunlar da ilginizi çekebilir