genellikle, dizel otomobile benzin konulması şeklinde karşımıza çıkan, can sıkıcı hatadır. dizel tabancası, benzin deposu ağzına girmez ama benzin tabancası dizelin deposuna girer. pompacılar da genelde sabaha karşı ve uykuluyken bu hatayı yapabilirler. şayet hata fark edilip de kontak açılmazsa, nispeten düşük maliyetle kurtulunabilir. depo temizliği, yakıt filitresi değişikliği yapılır ve birkaç saatin sonunda yola devam edilir. yok eğer motor çalıştırılır ve hatta yolculuk yapılırsa, motora büyük zarar verebilir ve büyük ihtimalle bir müddet sonra yolda kalınır. her zaman yolda kalınmayabilir. bir depo dolusu benzini yakıp yolda kalmayan toyota corolla gördüm. otomobilden bir daha hayır gelmedi tabi.

akaryakıt istasyonlarının mali mesuliyet sigortaları, bu zararları kapsar ama bazı istasyonlar bu sigortayı yaptırmamış, gününü geçirmiş olabilir. bu durumda ya ortalık karışır, muaraza çıkar ya da istasyon yetkilileri sakince zararı karşılar ve haberiniz olmadan, sonradan pompacının aylığından keser.

buraya kadar anlattıklarım, türkiye'de yaşanabileceklere ilişkindi. şayet bu durum yunanistan'da başınıza gelirse, geçmiş olsun. memlekette bazı minibüsler bile benzinli olduğundan, alışkanlıkla otomobile hemen benzin (gasoline) tabancasını dayarlar. uyanık olmak ve mani olmak lazımdır.
tümünü gör
ilgili galeri