arabanın depo girişleri ile benzin ve dizel pompalarının ağız genişliklerinin farklı olması nedeniyle yaşanma ihtimali çok düşük olan sorun. farkettiğiniz anda ise aracı durdurmalı ve temizlik yapacağınız bir yere çektirmeniz gerekir.

benzin ve dizel yakıtların özelllikleri birbirinden farklıdır. yanma prensipleri de farklı olduğundan motor farklı çalışır. birisi yüksek sıkıştırma oranına maruz kalarak patlama yaşarken, diğeri bujiler sayesinde ateşleme yapar. dizel, benzine oranla daha ağır ve yağlı bir yapıya sahiptir. bu yüzden motorların iç kısımları da buna göre dizayn edilmiştir. farklı türde yakıt konulması halinde piston, silindir yatağı ve hatta katalizör dahil olmak üzere tüm aksam zedelenir. ki hepsinin değiştirilmesi size neredeyse arabanın yarısı kadar masrafa bile yol açabilir.

erken farkedilmesi halinde çok paniğe gerek yoktur. motor durdurulur ve bir servise çekilir. yakıt deposu ve motorun içindeki farklı yakıt temizlenir. ama bu durumda uzun süre kullanırsanız, hem motor doğru dürüst ateşleme yapamadığından sarsıntılı çalışır hem de içindeki tüm aksam zarar görür.
tümünü gör
ilgili galeri