Türkiye'de de çok sık yaşanan, sigortaya mı gideyim - istasyonun mu tepesine bineyim ikilemine yaşatan yanlış yakıt mevzusudur. Genellikle istasyonun yaklaşımı; 'abi bir şey olmaz sen deva et' tadında olur ama dinlememek gerekir.

Yanlı yakıt koyulduğundan eminseniz hemen aracınızın istasyon tarafınca bir yetkili servise çekilmesini talep edin. Bunu yapan istasyon kanunen aracınızın yakıt sistemi ile alakalı tüm sistemini değiştirmelidir. Asla pes etmemek ve aracı çalıştırmamak gerekli.
arabanın depo girişleri ile benzin ve dizel pompalarının ağız genişliklerinin farklı olması nedeniyle yaşanma ihtimali çok düşük olan sorun. farkettiğiniz anda ise aracı durdurmalı ve temizlik yapacağınız bir yere çektirmeniz gerekir.

benzin ve dizel yakıtların özelllikleri birbirinden farklıdır. yanma prensipleri de farklı olduğundan motor farklı çalışır. birisi yüksek sıkıştırma oranına maruz kalarak patlama yaşarken, diğeri bujiler sayesinde ateşleme yapar. dizel, benzine oranla daha ağır ve yağlı bir yapıya sahiptir. bu yüzden motorların iç kısımları da buna göre dizayn edilmiştir. farklı türde yakıt konulması halinde piston, silindir yatağı ve hatta katalizör dahil olmak üzere tüm aksam zedelenir. ki hepsinin değiştirilmesi size neredeyse arabanın yarısı kadar masrafa bile yol açabilir.

erken farkedilmesi halinde çok paniğe gerek yoktur. motor durdurulur ve bir servise çekilir. yakıt deposu ve motorun içindeki farklı yakıt temizlenir. ama bu durumda uzun süre kullanırsanız, hem motor doğru dürüst ateşleme yapamadığından sarsıntılı çalışır hem de içindeki tüm aksam zarar görür.
Fifth Gear'ın bir bölümünde arabaya yanlış yakıt konulması test ediliyordu. İzlenmesi eğlenceli bir video.

Teorik olarak hem dizel motorların daha hassas olmasından hem de benzinin yüksek sıkıştırma oranlarında benzinin patlama ihtimalinin yüksek olmasından (bkz: knock) dizel motorlar için daha sıkıntılı bir durumdur.
kontağı açıp motora yakıt enjeksiyonu yapmadığınız sürece tüm sorumluluğun akaryakıt istasyonuna ait olduğu hatalı davranış. aracın servise çekilip, yakıt tankının boşaltılmasından tamamen istasyon sorumludur.
genellikle, dizel otomobile benzin konulması şeklinde karşımıza çıkan, can sıkıcı hatadır. dizel tabancası, benzin deposu ağzına girmez ama benzin tabancası dizelin deposuna girer. pompacılar da genelde sabaha karşı ve uykuluyken bu hatayı yapabilirler. şayet hata fark edilip de kontak açılmazsa, nispeten düşük maliyetle kurtulunabilir. depo temizliği, yakıt filitresi değişikliği yapılır ve birkaç saatin sonunda yola devam edilir. yok eğer motor çalıştırılır ve hatta yolculuk yapılırsa, motora büyük zarar verebilir ve büyük ihtimalle bir müddet sonra yolda kalınır. her zaman yolda kalınmayabilir. bir depo dolusu benzini yakıp yolda kalmayan toyota corolla gördüm. otomobilden bir daha hayır gelmedi tabi.

akaryakıt istasyonlarının mali mesuliyet sigortaları, bu zararları kapsar ama bazı istasyonlar bu sigortayı yaptırmamış, gününü geçirmiş olabilir. bu durumda ya ortalık karışır, muaraza çıkar ya da istasyon yetkilileri sakince zararı karşılar ve haberiniz olmadan, sonradan pompacının aylığından keser.

buraya kadar anlattıklarım, türkiye'de yaşanabileceklere ilişkindi. şayet bu durum yunanistan'da başınıza gelirse, geçmiş olsun. memlekette bazı minibüsler bile benzinli olduğundan, alışkanlıkla otomobile hemen benzin (gasoline) tabancasını dayarlar. uyanık olmak ve mani olmak lazımdır.
Genellikle dizel motorlu otomobil sahiplerinin dikkat etmesi gereken olay. Daha önce de yazıldığı gibi maalesef benzin pompası dizel deposuna girer. Pompayı yerine takana kadar arabanın başında beklemekte fayda var.
çıkacak tüm masrafların akaryakıt istasyonuna ait olduğu hata. sadece yakıt tankının temizlenmesini üstlenmelerini dikkate almayın, motorda doğan sonuçları da söke söke alabilirsiniz. araca koyulan yakıtın fişi, bilirkişi raporu gibi evraklarla tüketici mahkemesine başvurmanız gerekiyor.

yükleme anını kaçırdıysanız yakıt aldıktan sonra fişi kontrol ederek araca ne konduğunu kontrol edebilirsiniz. farkettiğiniz anda mutlaka aracı durdurup istasyona haber verin. ilgilenmezlerse bir çekici vasıtasıyla aracı uygun bir yere çekin ve tank boşaltılırken bilirkişi eşliğinde örnek almaya dikkat edin. koyulan yakıtların içerisinde hangi istasyondan alındığına dair özel bir bileşim bulunuyor ancak siz bilirkişi olmadan ve fişiniz olmadan harekete geçmeyin.
arabama mazot alırken pompacı, depoya doğru pompayı yerleştirene kadar aracımın başında bekleyerek ve emin olduktan sonra olay yerinden ayrılarak engellemeye çalıştığım olay.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri