Genellikle yanlış hesaplanan durumdur. Öncelikle aslında kuruş hesabı yapmak saçmalıktan öteye geçemez. Çünkü yakıt değerleri oynaktır, bir gün söylediğiniz ertesi gün doğru olamaz. En doğru ölçüm yöntemi de depodan depoya yapılan ölçümdür. Dikkat etmeniz gerekenler ise;

1- yakıt alırken depoyu ağzına kadar doldurtmayın, pompa atınca bıraktırın.
2- kilometre sayacınızı yakıtı alırken sıfırlayın.
3- çeyrek depo altına indiği anda yakıt alın.

Litre olarak yakıtın hesaplanabilmesi için toplam alınan yakıt litre değerinin kilometreye bölünmesi yeterli olmaktadır. Ortaya çıkan değer aracın kilometrede kaç litre yaktığını ortaya koymaktadır.

Yok ben illa kuruş hesaplıcam diyorsanız: Litre hesaplamasında olduğu gibi yakıt değerinin kilometre değerine bölünmesi sonucunda kilometrede kaç para yakıt tüketildiği ortaya çıkmaktadır.
Bir diğer yakıt hesaplama yöntemi ise, ışık yandıktan sonra 50 tl alıp bir sonraki ışığa kadar kaç km yaptığına bakılarak "50 tl ye kaç km yapıyon sen" saçma muhabbetlerinin yapıldığı hede'dir.
Her zaman değişken olmasına rağmen bir kere hesaplandığında ve düşük çıktığında :) Önümüzdeki 5 yıl söylemek için yapılan fiildir :) Kardeşim benzinin fiyatı değişiyor gidilen yolun şekli şemali değişiyor kullanım şekli değişiyor yakıt mı aynı kalıyor :) He bide normalde her şeyin fazlası ile övünülür ama yakıt tüketimi azıyla övünülen nadir veriler dendir :)
Her yakıt aldığımda yaptığımdır. Fakirlik ve alışkanlık diyelim.. Ne kadar yaktığını bilmek, olaya hakim olmak kendimi iyi hissettirir...
Görmeyince rahat etmeyen kişiler olarak hesaplama; her mazot alındığında aracın deposunu gırtlağına kadar doldurup, mazotu gözümle görerek depoyu kapatmadır. Bu şekilde dolum, bazı araçlarda depoya giren akaryakıtın kendi kendine tahliyesine yol açsa da(fazla akaryakıt depodan aşağıya dökülüyor.) hyundai i20 için böyle bir durum görmediğim için bu şekilde dolduruyorum.
İnsanlar bana otomobille ilgili bi tavsiye ver dese ilk söyleyeceğim şey bunu yapmamaları olur. Arabayi almışsın, kullanış tarzın belli, benzin fiyatı belli. Buna kafa yorsan ne olur yormasan ne olur? Hayatimda bi kere bile bunun hesabını yapmadım. Benzin varsa gidersin yoksa gitmezsin bu kadar basit. Arıza tespiti icin veya meraktan yapanı ayri tutuyorum tabi.
Tanım: gereksiz bir işlem.
Araçlardaki yol bilgisayarının ortaya çıkış nedeni olarak düşündüğüm aksiyondur. Valla çok rahat, orada yazıyor işte, %100 doğru olmasa da bayağı yakın çıkartıyor gerçek değere.
bunlar da ilginizi çekebilir