Genellikle yanlış hesaplanan durumdur. Öncelikle aslında kuruş hesabı yapmak saçmalıktan öteye geçemez. Çünkü yakıt değerleri oynaktır, bir gün söylediğiniz ertesi gün doğru olamaz. En doğru ölçüm yöntemi de depodan depoya yapılan ölçümdür. Dikkat etmeniz gerekenler ise;

1- yakıt alırken depoyu ağzına kadar doldurtmayın, pompa atınca bıraktırın.
2- kilometre sayacınızı yakıtı alırken sıfırlayın.
3- çeyrek depo altına indiği anda yakıt alın.

Litre olarak yakıtın hesaplanabilmesi için toplam alınan yakıt litre değerinin kilometreye bölünmesi yeterli olmaktadır. Ortaya çıkan değer aracın kilometrede kaç litre yaktığını ortaya koymaktadır.

Yok ben illa kuruş hesaplıcam diyorsanız: Litre hesaplamasında olduğu gibi yakıt değerinin kilometre değerine bölünmesi sonucunda kilometrede kaç para yakıt tüketildiği ortaya çıkmaktadır.
Bir diğer yakıt hesaplama yöntemi ise, ışık yandıktan sonra 50 tl alıp bir sonraki ışığa kadar kaç km yaptığına bakılarak "50 tl ye kaç km yapıyon sen" saçma muhabbetlerinin yapıldığı hede'dir.
Her zaman değişken olmasına rağmen bir kere hesaplandığında ve düşük çıktığında :) Önümüzdeki 5 yıl söylemek için yapılan fiildir :) Kardeşim benzinin fiyatı değişiyor gidilen yolun şekli şemali değişiyor kullanım şekli değişiyor yakıt mı aynı kalıyor :) He bide normalde her şeyin fazlası ile övünülür ama yakıt tüketimi azıyla övünülen nadir veriler dendir :)
Her yakıt aldığımda yaptığımdır. Fakirlik ve alışkanlık diyelim.. Ne kadar yaktığını bilmek, olaya hakim olmak kendimi iyi hissettirir...
bunlar da ilginizi çekebilir