• / 2
Skandal olan uygulama. Bildiğim kadarıyla hemen hemen bütün Volkswagen Grouparabalarında var.
O yapay sesten nefret ediyorum, bu kadar da basitlik olmaz.
Hoparlörden motor sesi yapılması olayı. Çok saçma, çok yapay.
Seat İbiza Cupra'da arkadaşımın ilk işi o sistemi sökmek oldu.
Bu işte en iyisi Clio RS 220' deki R-sound uygulamasıdır. Hadi ama kimin hoşuna gitmez ki bi Clio içinde gazlarken R35 Gtr sesiyle coşmak?
Yeni kasa Bmw M5'leri rezil eden aptalca mühendislik çalışması.
Yeni Aston Martin V12 Vanquishte de bir benzeri bulunur. Aracın kendi motor sesi kabine yerleştirilmiş 10 farklı hoparlörden sürücüye aktarılır. Bu şekilde olan işleyiş bir tık olabiliteli gelir bana. Aston Martin'in en sevdiğim araba olması da düşüncelerimi şekillendiriyor olabilir.
elektrikli arabalarda sık sık göreceğimiz hede.
(bkz: Soundaktor)
@Dedem yazarımızın dediğine katılarak şunları demek istiyorum. Tesla gibi geleceğimizi şekillendirecek elektrikli otomobil markalarının hedefleri aynı zamanda konfordur. Bu hedef de malzeme kalitesi, direksiyon hissiyatı, yalıtım gibi etmenlerle gerçekleşir. Ama bu konfor ve yalıtım, içeriyi epey sessiz yapıp sürücünün dikkatini tam olarak yola vermesini engelleyebilir. Sonuçta sürücü, otomobilinin geri bildirimleri ile hareket eder. Herkesin alıştığı motor sesi bir anda yok edilirse, sürücü gaza bastıkça ses çıkmayacağı için, eski alışkanlıklardan hatrında kalan 'yavaş gidiyorum' imajını yakalayıp yüksek hızda olduğunu farketmeyebilir. Hele de göstergelerine bakmıyorsa olası kazalar kaçınılmaz olabilir. Geçici olsa da yapay motor sesine dostça yaklaşmalıyız.
Dramdır.
Gıcık olan sistemdir.Gerçek olmayan şey için neyin masturbasyonudur bu ? Ayrıca Yeni otomobillerdeki, konfor ve yalıtımdan dolayı gideceği hızı anlayamayacak kadar beyni olan hatta ibreye bakamayacak kadar gerizekalı birisi varsa zaten ve bu yüzden kaza yapacaksa araba kullanması kafadan hatadır.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir