yanlış yere park edilmesi sonucu trafik polisinin aracınızı çekmesidir.

trafik ekibi çekici ekibiyle birlikte gezer ve yanlış yere park eden araçları tek tek toplar. ya da yanlış yere park edilmiş aracı görünce çekiciyi çağırır ve aracı çektirir. çekici geldiğinde eğer aracınızın tekerlerinden birine bile kancayı taktıysa artık teknik olarak aracınız çekilmiş demektir, yalvarsanız da bırakmazlar. dolayısıyla aracın çekildiği yere gitmeniz gerekir. bu andan itibaren en çok merak edilen soru da budur zaten: çekilen araç hangi otoparkta. cevabı öğrenmek için;

-eğer o esnada aracın başındaysanız, direk çekici ekibine sorarak,
-değilse çevre esnafa sorarak,
-değilse de arabamı nereye çekmişler uygulamasıyla öğrenebilirsiniz.

genelde en yakın otoparka çekilen aracınızı bulunca yaptıklarınız tam anlamıyla komedidir. daha az önce başıma geldiği için hemen paylaşma ihtiyacı hissettim. efendim mevzu bahis otoparka gidiyorsunuz, "bizim aracımız çekilmiş" diyorsunuz. buyurun kasaya diyorlar ve ücreti ödediğiniz anda arabayı teslim ediyorlar. 90 tl çekici ücretini ödüyorsunuz, üstüne bir de otopark ücretini ödüyorsunuz. tabii yanlış yere park ettiğiniz için polisin size yazdığı cezayı da ödüyorsunuz.

benim başıma gelen olayda öncelikle trafik polisi ceza yazmamıştı, elbette işime geldi ama yanlış bir uygulama. ikinci mesele ise araç benim değildi. bir arkadaşımdan ödünç aldığım aracı ben elimi kolumu sallaya sallaya gidip nasıl aldım hayret cidden. hatta araç da arkadaşımın değil, şirket aracı yani. kısacası kendime ait olmayan bir aracı gidip sorunsuz teslim alabilmem epey ilginç geldi bana,
Bu durum genelde otoparkçılar ile çekicilerin karşılıklı anlaşmalarından kaynaklanır. Bu anlaşma gereği yakınlarda otopark varsa, çekiciler oralarda yol kenarındaki tüm arabaları toplarlar polis ceza yazsın yazmasın farketmez onlar için. Gidip paşa paşa ödemek zorunda kalırsın.

Akrabamızın başına direk gelmiş bir otoparka fiyat sorduktan sonra 100 metre ilerde kaldırımda yer bulan akrabamızın arabası park yasağı olmayan yerde + trafik cezası olmadan çekildi. Tabi sonra otoparkçının bu işin altında parmağı olduğu ortaya çıktı.

Bu tarz şeylere artık şaşırmıyorum, ne de olsa patlama sonra insanları taşımak için 100 dolar fiyat çeken taksicilere bile sahip ülkeyiz. Aramızdaki düzensizlerin,ahlaksızların haddi hesabı yok. Bu duruma ses çıkarmayan rant sağlayan belediye ve diğer trafik polisleri de yozlaşan, ahlaksızlaşan düzene alet oluyorlar.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri