Bu karlı kış günlerinde yolda neden daha dikkatli olmamız gerektiğini en umulmadık yerden gösteren kaza videosu.


--- spoiler ---
Muhtemelen Abd sınırları içinde olan bu olay pırıl pırıl temizlenmiş bir otoyolda saat 9-5'in başına geliyor. Sol şeritte yolun temizliğine güvenenler mevsimden bi haber şekilde gazlıyorlar. Bu arada 9-5'in önündeki araçtan (muhtemel suv) buzlaşmış bir kar tabakası havaya fırlayıp zavallı 9-5'in ön camına düşüyor. Çarpmanın etkisiyle camı örümcek ağına çeviren buz tahminimce sürücüde son durak filmindeki uçan kütük sahnesiyle aynı etkiyi yapmıştır.

Neyseki olayı soğukkanlı karşılayan şoför sakince yavaşlayıp sola çekiyor.
--- spoiler ---

Bu hadiseden çıkarmamız gereken ilk ders yüksek hızlarda olaylara tepki verebilme imkanının ne kadar kısıtlı olduğu. Videolda gördüğünüz gibi şoför görünce yavaşlatıyor bile (artık köpek çarpar gibi çarpıp gideceğini mi düşündü..). Diğer önemli ders ise araç üzerinde bulunan karın hareket halinde aslında ne kadar tehlikeli olabileceği.

Ekleme: Haberin kaynağını da verelim ki örnek bir birey olalım.
Otomobilin üzerinde kar bırakanlara izletilmesi gereken video. O kadar tembeliz ki yan camları dahi temizlemiyor aynaları göremiyoruz. Sonra vay efendim neden öldü!
aracın üstündeki karları temizlerken gerçekten aracın "üstündeki" karların temizlenmesi gerektiğini gösteren videodur.

benden önce yazılmış, benden sonra da defalarca yazılacaktır bu tespit ama demek ki bunu defalarca yazmamıza ve okumamıza ihtiyacımız var.
Tehlikenin ne anlama geldiğini gösteren video.

Önümüzde soğuk günler var, dikkatli olmak arabayı çok detaylı temizlemek gerek.
ilk etapta uçan buz tabakasının ön kaput olduğunu sandığım video. havada öyle süzülürken sağa filan neden kaçmamış, anlamadım.
Yağışlı ve soğuk günlerin sabahında arabaların arkasından çok gitmeme sebep olan videodur.
bunlar da ilginizi çekebilir