Hem güvenli hem de tasarruflu araba kullanmak için yapılması gerekenlerdir.

- 1. vitesi sadece arabayı kaldırmak için kullanın, boş yere üst devirlerde ilerlemeyin
- Klimanız eğer elektrikli değil ise gereksiz yere çalıştırmayın
- Soğuk motor ile gaza çok basmayın, motora fazla benzin gitmesine sebep olursunuz
- Yokuş çıkarken hızlanmayın da yavaşlamayın da tork'un en yüksek olduğu en düşük devirde tırmanın
- Frene boş yere basmanız yarattığınız mekanik enerjiyi sürtünme kuvvetlerine harcamanıza sebep olur, önünüzdeki yolu iyi ölçümleyip frene basmadan yavaşlamaya çalışın. Bu şekilde daha uzun mesafeyi hiç yakıt harcamadan gidebilirsiniz.
Yokuş aşağı inerken frene basılacak gibi bir yokuş değil ise boşta, frene basmak zorunda kalınacak çok dik bir yokuş ise viteste inilmelidir.
Gaz pedalı altında yumurta var gibi kullanmaktır
Yoldaki diger arabalarla yarışmayın
sanılanın aksine vitesi boşa almayın.
frene ne kadar az basarsanız gaza da o kadar az basma ihtiyacı hissedersiniz.
Otobanda cruise control kullanın. En dikkatli halinizden bile %30 daha az yakarsınız.
Çoğu araç, özellikle dizeller en düşük tüketimini en üst viteste 1500 devirlerde verir. Uzun yolda hızınızı buna yakın bir değerde sabit tutun.
Şehiriçinde vitesi mümkün olan en erken noktada bir üst vitese atın. Tek istisnası yokuş yukarı çıkışlardadır.
Lastiklerin basıncını 2-3 psi artırın.
Ara hızlanmalarda, hızlanmıyormuşsunuz kadar yavaş hızlanın.
Her araç için değişen kurallardır,her aracın maksimum tork'u ve gücü verdiği devir aralığı farklıdır,aracı bir süre kullanıp tanıdıktan sonra o aracın en ekonomik olduğu devir aralığına alışırsınız.Bunun dışında birden gaza çok fazla basmakta yakıt tüketimini arttırır,gaza çok hafif hafif dokunulursa ciddi yakıt tasarrufu elde edebilirsiniz.
fren kullanmadan sürüş yapın. makas atın demiyorum tabiki de veya vites düşürerek yavaşlayın demiyorum, akıcı sürüş denir buna, hem güvenli hem ekonomiktir, öndeki arabanın kıçına girip frene basmayın, arabaya yaklaştığınız belli geçebilecek durumdaysanız geçin, sol taraf dolu ve beklemek zorunda kalacaksanız erkenden ayağınızı gazdan çekin, motor freni ile yavaşlayın gibi. hem yeni nesil enjeksiyonlu araçlarda viteste araç salındığında yakıt tamamen kesilir ve o esnada sıfır yakıt tüketirsiniz. yokuş çıkarken ortalama hızınızı tutturmaya çalışmayın, 120 ile seyahat ediyorsanız yokuş çıkarken de o hızda kalmaya uğraşmayın, bırakın araba yavaşlasın hatta vites düşürün ama devri korumak için düşürün, arabayı devirlendirip üst vitese geçmek için değil, atıyorum 4. viteste 2500 devirde çıkıyor mu gaza yüklenmeden, bırak çıksın o vakit. aracın en yüksek torklu olduğu devirde kalmaya çalışın, bu tabiki de normal araçlar için geçerli, performans setuplı araçlarda en yüksek tork üst devirlerdedir orayı zorlamayın.

motorun kendi çevrimini saymazsak yakıt iki şeye gider; biri hızlanmaya diğeri rüzgar direncine, ne kadar çok hızlanma işi yaparsanız o kadar fazla tüketirsiniz, ne kadar hızlı giderseniz de o kadar rüzgara direnir yakıt yakarsınız. rüzgar direnci hızın karesi ile orantılıdır yani hızınız iki katına çıktığında rüzgar direnci 4 katına çıkar. son vites hızlanmasız, en yüksek tork bandı ve makul bir hızda gitmeyi hedefleyin.
olası kazalardan kaçınmak için sürekli anlığa bakmadan kullanılmalı
Her aracın vites yükseltmek yada düşürmek için ideal bir devir aralığı vardır. ufak araştırmalarla bunları öğrenip aracı akıcı sürüşle beraber doğru devirlerde kullanarak yakıt ekonomisi sağlayabilirsiniz. Dİzel ve benzinli motorlar için farklı optimum aralıklar olduğu unutulmamalı.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri