Arabaların tarih içerisinde yaşadığı gelişimi konu alan başlık. Belki de Dünya'nın bu kadar gelişmesinin en büyük sebebi.

Her şey 19. yüzyılda buharın enerji kaynağı olarak buharın kullanılmasıyla başlamıştır.
daha sonra içten yanmalı motorlar ile gelişim devam etmiştir.
2. dünya savaşından sonra üretim artmış ve en etkili dallardan biri haline gelmiştir.
1907 yılında tahmini olarak 250.000 araba var iken, bu sayı 1914'te model t ile 500.000'e ulaşmıştır.
Günümüzde yıllık araba üretimi ise 100 milyonu geçmiştir.
7 yılda 250.000 araba üretilirken günümüzde yılda yaklaşık 100 milyon araba üretilmesi nasıl tüketici bir toplum haline geldiğimizin göstergesi. teknoloji eskisi kadar hızlı gelişmiyor aslında, o zamanlar çok daha hızlı gelişiyordu.
Huygens - Papin -Lenoir - Maybach - Otto - Diesel - Benz - Daimler vs . hepsine sonsuz teşekkür etmemiz lazım bugün bizim hobilerimizi - hayatlarımızı bazıları için de getir götürde çok çok kolaylık sağlayan icatlar yaptıkları için . Bu arada 19.yüzyılın da öncesi var oradaki isimleri de unutmamak lazım :)
Dünya'nın bu kadar gelişmesinin en büyük sebebidir. Otomobiller ne kadar geliştiyse Dünya gelişimi de aynı oranda arttı. Çünkü taşımacılıktan tutun, yollarda geçen zamana kadar her şey gelişmiş oldu.
genellikle alman mühendislerin damgasını vurduğu gelişim süreci. daha doğrusu başlattığı mı diyelim. tüm ilkler hep alman kökenli kişilerden geldi. japon ve amerikanların katkısı tabiki yadsınamaz ama üstün alman teknolojisi dedikleri boşa değil galiba.
(bkz: araba)
(bkz: otomobil)
pazar karlı olduğu için üreticilerin birbirlerine üstünlük kurabilmek adına kırk takla attığı dünya. o pastadan %2-3 fazla almak bile ne demek. milletin birbirine motivasyon kaynağı olması ve sürekli ileri gitmeleri hoş aslında.
bunlar da ilginizi çekebilir