tarihi çok eskilere dayanmasına rağmen motorlu üretimi 1800'lerin ortasına tekabül eden vasıta. at arabası, buhar gücüyle çalışan motor derken gerçek anlamdaki arabalara kavuşmamız oldukça yakın bir geçmişi kapsıyor. son yüzyılda birçok alanda inanılmaz gelişmeler yaşanırken, otomotiv endüstrisinin de bundan nasibini alması kaçınılmazdı.

amerika birleşik devletleri'nin ön ayak olduğu bu sektör, kısa sürede tüm dünyaya yayıldı. ancak yine de 1929'daki büyük buhran'a kadar yeryüzünde yer alan arabaların %90'ı abd yapımıydı. avrupa'da yeni yeni palazlanan bu sektör, abd'ye kıyasla çok küçük kalıyordu.

ikinci dünya savaşı dönemi ve sonrasında abd yine bu alanda liderliğini sürdürse de payı %75'lere geriledi. gelişen uzakdoğu teknolojisi karşısında ayak uydurmakta zorlanan amerikan endüstrisi, japon ve güney kore liderliğindeki doğunun gelişimine daha fazla dayanamadı ve tahtı çekik gözüklü arkadaşlarımıza teslim etti.

1990'larda tekrar zirveyi ele geçirmelerine rağmen abd'ye yeni bir rakip daha çıktı. bu seferki çok daha çetin cevize benziyordu. ucuz işçi gücü ve fiyat politikasıyla çin bir anda tüm piyasayı derinden sarstı. çin, kısa sürede hem abd hem de japon üretimini ikiye katlayarak inanılmaz bir potansiyel ortaya koydu.

bu duruma karşı tüm otomotiv endüstrisi derin bir yara alırken, farklı metotlara başvurdular. ürün yelpazesinin genişlemesi, ekonomik araç üretimine hız ve sektördeki söz sahibi markaların birleşmesi gibi.

yükselen değer çin'de herkes pazardan pay almaya çalışırken, büyük şirketler bir yandan farklı teknolojilere yönelerek bu alandaki hakimiyetlerini geri almanın planlarını yapıyorlar.

(bkz: hybrid)
(bkz: ford ve google'ın sürücüsüz otomobili)
tümünü gör
ilgili galeri