konu başlığındaki "zıvanadan çıktı" kelimesinin bile anlatmaya yetmediği durumdur. bu durum resmen halkı soymaktır.

örnek verecek olursak; ( yanlış hatırlamıyorsam 1 yıl önce ) skyline gtr r35in türkiye"ye giriş fiyatı 180 bin tl, devlet ise 220 bin TL vergi ekliyor. 400 bin tl'ye skyline sahibi oluyorsunuz. durun bir dakika daha da bitmedi.

bu arabaya ortalama 10 yıl bineceğinizi hesaplarsak; sadece arabanın 10 yıllık vergisi 93 bin TL yapıyor. dünyanın en pahalı benzininden yıllık 10 bin tl'lik benzinle gazlarsak 100 bin tl de o yapıyor. 10 yıllık sigortası nereden baksanız 50 bin tl tutuyor. herhangi bir tampon veya benzeri parçalar alacak olursanız dahi onları da vergilerle 2-3 katına almak zorunda kalıyorsunuz, hatta bu yıl fiyatlar daha da artmıştır muhtemelen.

sonuç olarak 180 bin tl'lik skyline alıp 10 yıl kullanabilmek için yaklaşık 600 bin TL ödemeniz gerekiyor. bu durum diğer sınıf arabalar için de geçerli, yani resmen 1 alıp 3 ödüyoruz. yanlış anlaşılmasın devlet düşmanı değilim kesinlikle, vergiler tabii ki alınacak ama insanları soymak nedir? elin gavuru yurt dışında 4-5 yıl çalışıp skyline gtr r35 alırken neden benim güzel ülkemin insanları için bu sadece bir hayal olsun ki?
Birilerinin sesini çıkarması lazım artık, bu işe bir dur denmesi lazım.
Yaklaşık 60.000 tl'ye satılmakta olan seat leon 1.2 tsi dsg'nin vergisiz fiyatının 29.000 tl olduğunu duyunca inandığım zıvanadan çıkmadır.
devletin adeta aracı kurum gibi fiyat yükseltmesine vesile olur.

ilk mallar fabrikaya ulaşırken satıcı kar eder.
fabrikada bu mallar bir araya getirilip otomobil oluşturulur. bir de mühendislerin ve işçilerin maaşları eklenir, böylece bir fiyat belirlenir. burada da doğal olarak kar elde edilir.
sonra bu arabalar ülkemize girerken devlet baba adeta aracı kurum edasıyla iki kat fiyat çeker.
kimse de sesini çıkarmadığı için, alt sınıf zaten araba alamaz. orta sınıf alt segmente düşer. üst sınıf da über güzellikte arabalar alabilecekken en fazla bmw e 60'a tamah eder.

bir de benzine binen vergilerle düşününce bu alınana arabalara da binilemez. hey yavrum hey.
Sıfır aldığınız arabanın 2-3 yıl sonra dahi olsa ikinci elinin, aldığınız sıfır fiyatından daha yüksek olabilmesi ihtimalini doğuran sistem. Geçen sene 70 bine sıfr araba aldım. Bu sene 2. eli 71-73 arası gidiyor. Sıfırı 80e vurunca mecbur böyle oluyor işte. Elalemin 3 yıllık geliri ile aldığı son model arabaları rüyalarımızda dahi göremiyoruz.
bakanlığın yayınladığı 'otomotiv sektörü strateji belgesi' bildirisinde yakınılan durum. yüksek vergi yükü nedeniyle iç pazardaki daralmadan şikayet ediliyormuş.

çözüm ise kamunun araç alımlarında yerli markaları tercih etmesinde yatıyormuş.

yahu sen vergileri mantıklı bir rakama çek, alım-satım rakamları büyüsün. büyüyen pastayı gören büyük markalar üretim için gelir seni tercih eder zaten, yatırım için gayet elverişli bir ülkesin. adamlara fabrika kurdurmasan bile mevcut firmalarımızla ortaklaşa çalışmaları bile büyük bir kazanç. bakanlığın yüksek vergilerden şikayet etmesi ne kadar trajikomik. arkadaşlar adamların eli kolu bağlı, toplanalım da bir yasa çıkartalım, şu vergileri biraz düşürelim.
Bakanlıkların bile serzenişte bulunduğu vergiler. Anlamıyorum ki, benim babam mı getirdi vergileri, benim neden haberim yok? 2 yılda bir ötv oranını arttırmayı biliyorlar, sonra çıkmışlar serzenişte bulunuyorlar. Bu neyin kafası arkadaş, hangi hap böyle bir kafa yapabiliyor?
ekonomik krizlerden "hanımın altınını bozduran adam" misali çıkan, üretim derdi tasası gütmeyen bir devletin yine "karısının kazandığını alıp rakı-balık yapan adam" misali oturduğu yerden para kazanmasıdır.

bırak arabayı, ulan insanlara bir dal sigaranın hesabını yaptırır oldunuz...
devletin 'kendinize araba alıyorsanız bize de iki tane araba alacaksınız' demek yerine vergi ismi altında vatandaşı sömürmesi olayı.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri