Kimi için hobi, kimi için para kazandığı mecra, kimi içinse alacağı arabaya karar vermek anlamına gelen eylem. Bu aralar köşe başında youtube üzerinden yayın yapmak, takipçi toplamak gibi bir moda mevcut.

Bu işi hakkıyla yapan kaç kişi var derseniz size çok da fazla diyemem. Amatör ruh ile bu işe devam edenler genellikle daha objektif oluyorlar, çünkü markaların baskıları ile karşı karşıya kalmıyorlar.

Bu işten para kazanan yani amatör olmayanlar ise genellikle taraflı yorumlarda bulunuyorlar. Hangi markadan reklam alıyorlarsa o markanın otomobillerini övüp geri kalanını yeriyorlar.

Maalesef ülkemizde basın özgürlüğü yok, bu otomobil test sektörü için de böyle.
Hiçbir zaman özgün, objektif gibi kavramları tadamayan ülkemin araba konusunda da tadamadığı mevzudur.

Şöyleki hiçbir zaman top gear gibi bir araba test etme kültürümüz veya motorsporları kültürümüz olmadı. Olmamasını geç yanına bile yaklaşamadı. Bizim ülkemizde araba test etmek diye bir şey yok. Yeni çıkan arabanın tanıtımı ve yayını var. Gerçek test bulmak istiyorsanız, hiçbir markaya bağlılık duymayan bir mecra olarak arabalısözlük'e göz atabilirsiniz. Hoş komiktir sözlüğün reklamını da sözlükten yapıyorum mecburen ama durum böyle.

Bizde dergiler de, youtuberlar da, kanallar da arabaların açıklarını söylemek için kurulmamıştır. Yeni çıkan arabanın nesi olduğu üzerine tanıtımlar içermekten başka bir şey yoktur. 10 litre üzeri yakan hiçbir araba dergilerde objektiflik ile söylenmez. Taş çatlasa 9 litre civarları yakıyor denir. Hiçbir karşılaştırmanın galibi yoktur. Ucu açık bırakılarak okuyucuya bırakılır. E tamam da ben roman okumuyorum ki sen olayı benim hayal gücüme bırakıyorsun? Bahsetsene servis fiyatlarından, yedek parça fiyatlarından, müşteri ilişkilerinden, yol tutuşundan, malzeme kalitesinden.

Bunların genel olarak böyle olmasının nedenini asla bir tarafa yüklememek gerek. Yani bu durumda ne otomobil test edenler suçlu ne de markalar. Otomobil test edenler birlik olarak, örneğin Ogd gibi oluşumlar sayesinde markalara karşı tutum sergilerse hiçbir marka çıkıp da laga luga edemez. He kimse de markalara karşı tutum alamaz. Neden? Çünkü çoğu markanın pr çalışanları zaten dergi kökenlidir. Onu geçin çoğu dergiciler ile can ciğer ahbaptır.

Yani ahbap-çavuş ilişkisine dönmüş bu markalar ve yayıncılar arasında takip etmeniz gereken otomobiller değil, kimin hangi otomobili aldığıdır. O inanarak okuduğunuz çoğu dergi veya kanal, otomobil kirası vermemek için bu işi yapmaktadır. Şükür gündelik hayatımızda buna ihtiyacımız olmayan insanlar olarak, bu tipleri belirlemede zorluk çekmemekteyiz.

Yani gerçek otomobil testi için, arabalısözlük'ü seçin. Kolay gelsin.
profesyonel anlamda objektiflikten uzak deneme yazıları. test arabalarının arkası kesilmemesi için test sürücülerinin genellikle takındığı tavır bu. bir insanın her test ettiği araba iyi mi olur yahu. sürekli bir güzelleme içindedir bu kişiler. asıl ihtiyacımız olan bilgiler paylaşılmaz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri