2018 Haziran ayı verilerine göre
araba satışlarının %39 düşmesi olayıdır.

Demek ki;
Bir araba bana, bir araba devletime
kampanyası çok tutmadı anlaşılan!

Kaynak:
Bu düşüşü kapatmak amaçlı eklenecek olan zamlarla girdap başlayacaktır. Zaten başlamıştıda şimdi hızlandı.
"Ben hep 50 binlik alıyorum bana koymaz"cıların bile araç almadığını gösteren durumdur.
bu kur ve vergilerle beklediğimden az olan düşüştür. ayrıca konunun çok daha fazla konuşulmasını beklerdim. kimse sözlüğe girmez oldu heralde.
Bu vergilerle ve kurla hiç şaşırtmamıştır.
Bu durgunluk devam ederse acaba 2009'daki gibi indirim gelir mi diye düşündüren olay.
kabak kafalı distrübitörün 2012'de "lan bizim arabalar peynir ekmek gibi satıyor nasılsa ! sattığımız araçlara bundan böyle her dönem rekor zam yapalım da kârımız artsın" cinlikleri ve diğer distribütörlerin buna ayak uydurması ile bizim halkın bilinçsiz tüketiciliği birleşince ortaya çıkmış stagflasyondur. Üstüne devletin de "lan peynir ekmek gibi araba satılıyor demek ki millette para var, distribütörler de iyi kâr ediyor nasılsa" diye üstüne absürd vergiler koyması ve kur artışı ile piyasanın içinde bulunduğu krize köpük sıkılmış ve üstüne vişne eklenmiştir. Tabi ki bu şark kurnazlığının sonucunda kabak kafalı distübitör borçlarını yapılandırmakla uğraşırken şemsiye yine tok kapı sesi için çocuğunu ipotek ettiren ahmet abi'de açılıyor.
(bkz: ikinci eli peynir ekmek gibi gidiyor abi)
Artan kurun ve fahiş vergilerden dolayı beklenen bir durumdur.Ayrıca sadece arabayı almakla da bitmiyor.Benzin olmuş 6.30,mazot olmuş 5.75,mtv,borusan-doğuş gibi milleti düdüklemeye çalışan servisler varken sıfır araba almak günümüzde çok mantıklı bir seçim değildir bence.
Beklenen düşüşün gelmesi için alımın çok daha azalması lazım. Açıkçası herkesin (sıfır sahiplerinin de) aman zarara uğramayayım felsefesiyle bu zincir böyle gidiyor.
Dikkat edilmesi gereken bir durumun söylenmesini gerektiren düşüştür. Olay da şu: %39'luk düşüş Haziran ayında oldu, yani 2018 Haziran'ın 2017 Haziran'a göre düşme oranı bu. İlk 6 aya bakacak olursak tüm sektördeki düşüş %15.

Aslında düşme var ama beklendiği gibi büyük bir düşüş değil bu. Temmuz ve ağustostaysa biraz daha yüksek olması bekleniyor.
bunlar da ilginizi çekebilir