Genellikle yeni bir araba almak veya nakit ihtiyacından dolayı yapılan satış işlemidir. Ülkemizde insanların parası olmasa dahi araba sahibi olmak için kredi çektiklerinden dolayı çok da zor olmayan satıştır zaten.

Kimi zaman askerlik sebebiyle, kimi zaman nakit ihtiyacından, kimi zaman model yükseltmek için satış yapılır.

Dikkat edilmesi gerekenlerden biri ise satışa onay vermeden önce parayı kesin olarak teslim almış olmaktır. Genellikle dolandırıclar parayı teslim etmeden satışı tamamlatır, satış bittikten sonra da bir şekilde ortadan kaybolurlar.

Dikkat etmekte fayda var.
Genellikle hayırlı bir işe vesile olan satış türü. Nedense kimse arabasını sevmediğinden satmaz, herkesin hayırlı bir işi vardır ve nakit ihtiyacından satmaktadır.
bunu meslek olarak edinen kişiler de mevcuttur. ayda iki araba satsa 3-5 bin lira cebe girer ve mutlu mesut yaşanır.
at arabası, el arabası, domuz arabası ve bilumum çeşitlerinin de dahil olduğu iş.

(bkz: araba)

(bkz: otomobil)
noter literatüründe araç satışı olarak geçen hede.
noter satış sözleşmesinde aracın daha önceden belirlenen kasko bedelinin değil de satış yapılan fiyatın yazılması gereken alışveriş.

yoksa nakde ihtiyacınız olduğu için ucuza sattığınız arabanıza daha fazla vererek geri alma ihtimaliniz var. dolandırıcılar ucuza kapattıkları arabayı, ya bu kazalı diyerek mahkeme açıp geri iade ediyorlarmış. sözleşmede de kasko bedeli yazdığından ben bu kadar para verdim deyip fazladan para cukkalıyorlarmış.
bazen insanı derin düşüncelere sokan durum.

bi kaç senedir kullandığım, ailemden kalan arabayı sattığımda içimde burukluk oluştu. Yeni arabayı alana kadar atamayacağım bu burukluğu herhalde
bunlar da ilginizi çekebilir