kaput altındaki motor kısmının temizliği. çok gerekmediği gibi, kir-pas içinde leş gibi bırakmanın da pek faydalı olmadığı bir gerçek. biraz boş zamanınız var ve arabanızı seviyorsanız, ona bu ödülü verin. swh

yıkamak kavramından yola çıkarsak, köpüğü bas & fırçala & ver tazyikli suyu şeklinde gerçekleşmemesi gereken zincirdir. yeni nesil araçlardaki elektronik aksamın fazlalılığını düşünerek, daha soft bir şekilde bu işi halletmeliyiz.

ihtiyacımız olanlar; motor temizleyici ürün, ne çok yumuşak ne de çok sert olmak kaydıyla uzunlukları farklı birkaç fırça, bez parçaları, eldiven ve parlatıcı.

önlem için aracın beyni, alternatör ve akü gibi parçaları naylon bir poşet ile kapatırsak güvenliği maksimize etmiş oluruz. devamında kir-pas sökücü bu temizleyici ürünü fısfıslayarak her yere sıkıp fırçayla bir güzel temizliğimizi yaparız. hafif nemli bir bezle önce silip, devamında kurularız. son olarak parlatıcı ile kabloların üzerinden güzelce geçeriz.

not: bu işlem uygulanmadan önce motor soğuk olmalı, bitiminde ise 3-5 dakika çalıştırılmalı. poşetleri sökmeyi unutmayın, aman.
Dizel motorlarda çok tedirgin olunmadan yapılabilecek olan işlem. Buji gibi parçalar dizelde olmadığı için zarar görebilecek aksam da pek yoktur. En fazla 30 dakika çalışmaz, emin olun sonrasında çalışacaktır.
detailing günlerimin vazgeçilmezi olan eylem. o motorun temiz olması kimse için önemli olmasa da benim için önemli. kaputu açıp kaç kez bakıyoruz derseniz haklısınız ama ne bileyim oranın temiz olması çok hoşuma gidiyor.
görsel şölen için değil huzur için yapılan eylem.
kimse durup durup kaputunu açıp motoruna bakmıyor elbette ama temiz olduğu hissi ve bilinci insana ayrı bir huzur katıyor.
Kendimi çok mutlu ve huzurlu hissettiğim durumdur arabanın motorunu temizlemek, ben öyle suyla fazla uğraşmam ama en az ayda bir açıp nemli bezle dip köşe temizlerim elimin girmediği yerler için ucu süngerli çeşitli uzunluklarda çubuklarım var onlarla en deri yerlerine kadar temizlerim ondan sonra plastik parlatıcı ve temizleyici sütle güzelce parlatırım sanki ruhumda tertemiz oluyor, işim bitince şöyle bir beş dakika seyrederim yorgunluk kalmaz.
Bir önceki entryi okurken benim arabanın da motoru tertemiz olmuş gibi hipnoz eden eylem. Motor temizlemek bağımlılık yapar.

Motor ustası dayım, 73 model Mercedes'inin motorunu her hafta mazotla temizler. Şuan bayiden gidip alacağınız herhangi bir otomobilin motoru onun kadar temiz değildir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri