15 yılı aşkın bir süredir araba kullanan biri olarak araba kullanmaya yeni başlayacak olan arkadaşlara tecrübelerimi aktarmak istediğim tavsiyelerdir.

Öncelikle mükemmel araba kullanmak gibi bir şey yok, bence mümkün de değil. O yüzden de her şeyi mükemmel bir doğrulukta yapmaya çalışmayın, durduk yere stres yaparsınız. İnanın hiçbirimiz 30 yıl geçse de mükemmel araba kullanıyor olmayacağız.

Trafik kurallarını bilin ama bu kuralların hepsini uygulamaya çalışmayın. Çünkü her ülkenin, her ilin ve hatta her semtin kendine has trafik kuralları vardır. Tabii ki size kırmızı ışıklarda durmayın demiyorum ama her zaman şerit değiştirirken sinyal vereceğim diye el ayak koordinasyon sıkıntısı yaşamayın. Yani beyninizdeki işlem şu şekilde ilerlemesin: sağ şeride geçeceğim o zaman biraz hızımı kesmeyelim bunun için de frene basmalıyım, aynı anda aynalara bakıp gelen giden var mı görmem lazım, bu arada bir de sinyal vermeliyim, sağ hangisi sol hangisiydi lan??! Yani yanlış yapmaktan korkmayın, her şey size ehliyet kursunda ya da kitaplarda anlatıldığı gibi işlemiyor. Mesela bursa’da kimse 4 yol ağzında durmuyor. Ankara’da millet 40’le sol şeritten gidiyor. İstanbul’da 4 yol ağzında durmazsan arabanın ağzını burnunu yamulturlar mesela ya da sol şeritten 40’la giderseniz göreceğiniz tepkiden araba kullanmayı bırakabilirsiniz. Dediğim gibi kurallar biraz da yer, zaman ve insanlara göre değişkenlik gösterebiliyor.

En sık duyacağınız şeylerden bir tanesi de “bence manuel araba al, otomatik ne öyle oyuncak gibi. Arabanın devirlendiğini hissedeceksin, vites değiştirmenin tadı başka, hızlanması başka vs.” gibi açıklamalar. Bunlara – bakın çok net ve açık söylüyorum - itibar etmeyiniz. Uzun uzun anlatacak bir durum yok; bunların hepsini otomatik viteste de yapabildiğiniz gibi, sol ayağınız da gereksiz yere yorulmuyor, kasılmıyor.

He bir de bu uyarı yapmayı bir borç bilirim: ilk başlarda tecrübe kazanmak için trafiğe çıkacağınız kişi anneniz ya da babanız olmasın. Onun yerine yakın bir arkadaşlarınızdan yanınızda olmasını rica edin. Hee yok benim babam çok anlayışlıdır diyorsanız, denemesi bedava...
tümünü gör
ilgili galeri