15 yılı aşkın bir süredir araba kullanan biri olarak araba kullanmaya yeni başlayacak olan arkadaşlara tecrübelerimi aktarmak istediğim tavsiyelerdir.

Öncelikle mükemmel araba kullanmak gibi bir şey yok, bence mümkün de değil. O yüzden de her şeyi mükemmel bir doğrulukta yapmaya çalışmayın, durduk yere stres yaparsınız. İnanın hiçbirimiz 30 yıl geçse de mükemmel araba kullanıyor olmayacağız.

Trafik kurallarını bilin ama bu kuralların hepsini uygulamaya çalışmayın. Çünkü her ülkenin, her ilin ve hatta her semtin kendine has trafik kuralları vardır. Tabii ki size kırmızı ışıklarda durmayın demiyorum ama her zaman şerit değiştirirken sinyal vereceğim diye el ayak koordinasyon sıkıntısı yaşamayın. Yani beyninizdeki işlem şu şekilde ilerlemesin: sağ şeride geçeceğim o zaman biraz hızımı kesmeyelim bunun için de frene basmalıyım, aynı anda aynalara bakıp gelen giden var mı görmem lazım, bu arada bir de sinyal vermeliyim, sağ hangisi sol hangisiydi lan??! Yani yanlış yapmaktan korkmayın, her şey size ehliyet kursunda ya da kitaplarda anlatıldığı gibi işlemiyor. Mesela bursa’da kimse 4 yol ağzında durmuyor. Ankara’da millet 40’le sol şeritten gidiyor. İstanbul’da 4 yol ağzında durmazsan arabanın ağzını burnunu yamulturlar mesela ya da sol şeritten 40’la giderseniz göreceğiniz tepkiden araba kullanmayı bırakabilirsiniz. Dediğim gibi kurallar biraz da yer, zaman ve insanlara göre değişkenlik gösterebiliyor.

En sık duyacağınız şeylerden bir tanesi de “bence manuel araba al, otomatik ne öyle oyuncak gibi. Arabanın devirlendiğini hissedeceksin, vites değiştirmenin tadı başka, hızlanması başka vs.” gibi açıklamalar. Bunlara – bakın çok net ve açık söylüyorum - itibar etmeyiniz. Uzun uzun anlatacak bir durum yok; bunların hepsini otomatik viteste de yapabildiğiniz gibi, sol ayağınız da gereksiz yere yorulmuyor, kasılmıyor.

He bir de bu uyarı yapmayı bir borç bilirim: ilk başlarda tecrübe kazanmak için trafiğe çıkacağınız kişi anneniz ya da babanız olmasın. Onun yerine yakın bir arkadaşlarınızdan yanınızda olmasını rica edin. Hee yok benim babam çok anlayışlıdır diyorsanız, denemesi bedava...
Otomaktik şanzımanla başlamanın direksiyon hakimiyeti ve akıcı sürüşe alışmak konusunda avantajları olduğunu söyleyerek katıldığım tavsiyelerdir. Otomatik bir araçla trafiğe ve araca hakim olmayı daha hızlı ve güvenli şekilde öğrenebilirsiniz. Ardından manuel bi araçla çok daha etkili ve güvenli bi şekilde düz vitese alışma şansınız olacaktır.
nasıl çalıştırılır yürütülür ilk bilinmesi gerekendir tabi ki.
arabaya bindiniz. her şeyi ayarladınız. ayağınızı debriyaja tam bastınız. kontağı çevirdiniz ve araba çalıştı. vitese takın.
durduğunuz yerde ciddi bir yokuş yoksa yavaş yavaş ayağınızı debriyajdan çekin ve gaza basmayın. yarım debriyajda araba yavaşça hareket etmeye başlar. arabanız artık yolda hareket ediyor hale geldiyse ayağınızı debriyajdan çekip gaza hafifçe koyabilirsiniz.
böyle arabayı bağırtmadan kaldırmış olursunuz. tek pedalla düz vites araba kaldırmış olursunuz.
uzun dönemde acaba mekanik aksama zararı oluyor mu onu bilemem ama özellikle park etmek için bayağıdır böyle kullanırım.
Ben de arabaya kullanmaya yeni başlayanlardanım,genç bir arkadaşınız kardeşiniz olarak tavsiyem,otomatik vites araç kullansanız bile düz vitese en yakın zamanda alışmaya çalışın.Herkesin aracı otomatik değil.Hastalık var kaza var, acil bir durumda ''al sen sür'' denildiğinde ben süremem mi diyeceksiniz?Düz vites araca da hakim olmayı öğrenmelisiniz.
Genelde az frene basan iyi sürücüdür falan denilecek,haklılar ama biz daha araç hakimiyetini,trafik analizini yeni öğrenen bireyleriz frene basmaya korkmayın.
Benim tavsiyemde araba kullanmaya kullanması zor eski bi arabadan başlayın bu sizi daha iyi şöför yapacaktır.
yeni başlayan herkesten en büyük ricam, kullandığınız otomatik vites arabaları falan araba kullanıyoruz sanmayınız. bunu kabullendiğiniz zaman kendinizi geliştirme yolunda adımlar atabilirsiniz. gidip eski püskü külüstür hala gaz teli olan bir arabada öğrenmeye çalışın. debriyajı bi ufak kaçırdığınızda stop edecek arabalarda öğrenin. direksiyon dahi hidrolik olmasın. gidin bir yokuşa, akşama kadar yokuşta geriye kaçırmadan arabayı kaldırmaya çalışın. tabii ki hemen olmayacak hiçbir şey ama bu sizi 1-2 ay sonra en az 5 gömlek üstü bir beceriye kavuşturacaktır. 12-13 yaşlarımda dimdik yokuşta altıma verilen 93 model arabayı kaldırmaya çalışırdım sürekli. kolay gelmedik buralara (bkz: swh)
ilk olarak tavsiyem manuel bir arabayla başlamanız olacaktır. otomatikle başlarsanız manuele geçmesi zor olur ve eski bir araçla kendinizi daha iyi geliştireceksiniz. 89 model flashla öğrenmiş biri olarak söylüyorum bunu faydasını çok gördüm gerçekten. ayrıca manuel araçların el ayak koordinasyonunu geliştirdiği kanaatindeyim. yeni kullanmaya başlayacak olan arkadaşlara son tavsiyem illa ki hepimiz bu yollardan geçmişizdir bu heyecanlardan lütfen kurallara uyun aşırı hız yapmayın olup olmadık yerlerde daha acemiliği üzerinizden atmadan şehir içinde 80 sınırıını geçmeyin kendinizi sevdiklerinizi düşünün
Babanızla kullanmayın
1) Sakin olun.
2) Kocadan hoca olmaz.
Babanız sinirlenip laf etmeye başladığında el frenini çekip artistlik yaparak arabadan inmeyin zira bir daha binemeyebilirsiniz.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri