tehlikeli bir eylem. özellikle istanbul'da trafikte seyir halindeyken, her şeye dikkat etmek gerekmektedir. dikkatsizlik en çok rastlanan kaza unsuru. sen de bir de telefonu kulağına dayayıp muhabbet edince, hem direksiyon kontrolün zayıflıyor hem de dikkatin ikiye bölünüyor.

gerçi artık hoparlöre alarak bu sorunun bir kısmı aşıldı ancak yine de telefonla konuşurken dalıp gitmek veya sinirlenme halinde ruh halinin davranışlara yansıması potansiyel bir trafik canavarı yaratabilir.
minibüs şöförlerinin rutin hareketlerinden biri. hatta üstüne sigara içip, para üstünü uzatırken vites de değiştirir.
Reaksiyon süresini mahveden olay. Normalde yaklaşık 1 saniye olan süre telefonla konuşuyorsanız 2 - 2.5 saniye oluyor. O da kaza yapmak için yeter de artar bile.

(bkz: araba kullanırken cep telefonu ile oynamak)
Reaksiyon süresinin içine tüküren olay.

Normalde 0.8 saniyelerde dolaşan reaksiyon süresi birden 1.5 - 2 saniyeler çıkıyor. 2 saniye demek ölümle kalım demek aslında. Konuşmayın, alın sessiz atın kenara, insan bir yerden sonra alışıyor çok da dert değil.
sanılanın aksine aynı anda iki görsel işi bir arada yapmaktır.

araba kullanırken telefon kullanan insanların düşündükleri ortak şey şudur: araba sürerken ağzıma ve kulaklarıma, telefonla konuşurken de gözlerime ihtiyacım yok. ikisi bağımsız aksiyonlardır, birbirini etkilemez.

halbuki telefonla konuşurken, ister istemez zihnimiz görsel bir öge getirir gözümüzün önüne. bu o anda konuştuğum kişinin fotoğrafı da olabilir, o an konuşurken neler yaptığını tahmin etmek de. dediğim gibi bu istemsizce yaptığınız bir şeydir ve telefonla konuşmanın doğasında vardır. yani bir yandan yola bakarken aslında bir yandan birinin görselini görüyorsunuz. ve bu sandığımızdan daha tehlikeli bir durum.

not: yüz yüze konuşmada böyle bir durum yok, çünkü adı üstünde yüz yüze konuşma işte, görsellik zaten var. yani "o zaman yan koltuktakiyle de konuşmayalım" gibi bir argümanla gelmeyin.
araştırmaya göre türkiye'deki her iki kişiden birinin yediği naneymiş.
Motosiklet kullanıyorsanız 300 metreden teşhis edebileceğiniz kişilerdir bunlar efenim. Şeritte duramazlar, trafik ilerlemeye başladığında hareket etmezler.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri