Genelde normal şekilde otomobil kullanırken zaten ölümden korkmak için bir neden yoktur. Çünkü ölümle yakınlaşmazsınız, insan sadece ölüme yakınlaştığında ölüm korkusunu hisseder. Mesela ciddi hızlı bir kazada tam da çarpacağınız anda bunu hissedersiniz.

Yarış pilotlarında da aynı şey vardır, günümüzde motorsporları o kadar güvenli ki kaza yapsalar da ölmeyeceklerini biliyorlar. Eskiden yarışan pilotlarsa başkaymış çünkü onlar her an öleceklerini bile bile o yarışlar çıkma cesaretini göstermişler...

Kısacası otomobil kullanmak tehlikelidir ama insan beyni alıştığı şeylere karşı çok uç duygular hissetmez. Otomobil kullanmak hepimizin neredeyse günlük hayatında yaptığı bir şey olduğu için beynin bu şekilde düşünceler üretmesini beklemezsiniz. Otomobil kaydığında da aynı şey geçerlidir. Kayarken beyninizde daha önce otomobil ile kaymış olduğunuzda yaşadığınız o düşünceler ve refleksler ortaya atılır ve durum kontrol altına alınmaya çalışılır. Bu esnada ölümü aklınıza getirdiğinizde (ki muhtemelen gelmez çünkü beyin çok ama çok hızlı çalışır) zaten o düşünce beyninize hakim olur ve kurtarabileceğiniz varsa bile kurtaramazsınız.

Tamamen çaresiz kaldığınızda o kısacık süre ve çarpma anındaki o yaşadığınız şok anında ölüm düşüncesi akılda oluşabilir.

Hee bunları nereden biliyorum, konuyu biraz araştırdım ve yıllardır yarış pilotlarının psikolojileriyle ilgili şeyler okuyorum ondan, yoksa beyin cerrahı falan hiç değilim...
tümünü gör