Aracın sizin kontrolünüzde olduğunun farkında olmak. Yani siz gaza basınca gider, frene basınca durur, direksiyonu nereye çevirirseniz oraya döner. Bunu sağlamak için aracı kullanacağınız trafiğe kapalı ancak yol koşullarını sağlayacak uzun bir alan ve tek başınıza kullanabilecek kadar cesaret gerekmekte, evet yanınızda gözlemci olmadığında çok daha rahat olacağınız muhtemel.
Bütün bunları sağladıktan sonra yapmanız gereken başlıca şeyler araç kullanmayı size öğretenlerin size belirlediği limitleri aşmaya çalışmak; yani yapma denilen eylemleri yapmak(2500 devir üstüne çıkma, 3. vitesten yukarı atma, debriyajsız frene basma vs. ). Evet bu siz ve araç asındaki bağlantıyı sağlam kurabilmek adına önemli, böylece yapmamanız gereken eylemler için neden sonuç ilişkisini doğrudan kurabilmeniz mümkün hale geliyor.
Bu süreci aracı tanıdığınızı anladıktan sonra trafiğe çıkarak tamamlayıp, aktif öğrenme sürecine geçersiniz yani trafikte bulunan herkesin trafikten çekilene kadar sürekli bir şeyler öğrendiği zamana.
tümünü gör