• / 2
Bu eylemi herkesin yapabildiğini ve ilk heyecanlananın da siz olmadığınızı düşünmek gerekli.
Hatta arkadan rahatlatıcı bir müzikte illa ki yardımcı olacaktır.
eğer ki o heyecan kaza yapmaya veya kaza yaptırmaya neden olacaksa lütfen trafiğe çıkılmasındır. bir müddet trafiğin olmadığı yollarda deneyim sahibi olsunlardır
Aracın sizin kontrolünüzde olduğunun farkında olmak. Yani siz gaza basınca gider, frene basınca durur, direksiyonu nereye çevirirseniz oraya döner. Bunu sağlamak için aracı kullanacağınız trafiğe kapalı ancak yol koşullarını sağlayacak uzun bir alan ve tek başınıza kullanabilecek kadar cesaret gerekmekte, evet yanınızda gözlemci olmadığında çok daha rahat olacağınız muhtemel.
Bütün bunları sağladıktan sonra yapmanız gereken başlıca şeyler araç kullanmayı size öğretenlerin size belirlediği limitleri aşmaya çalışmak; yani yapma denilen eylemleri yapmak(2500 devir üstüne çıkma, 3. vitesten yukarı atma, debriyajsız frene basma vs. ). Evet bu siz ve araç asındaki bağlantıyı sağlam kurabilmek adına önemli, böylece yapmamanız gereken eylemler için neden sonuç ilişkisini doğrudan kurabilmeniz mümkün hale geliyor.
Bu süreci aracı tanıdığınızı anladıktan sonra trafiğe çıkarak tamamlayıp, aktif öğrenme sürecine geçersiniz yani trafikte bulunan herkesin trafikten çekilene kadar sürekli bir şeyler öğrendiği zamana.
Taksiye binin. O heyecan en fazla 1 hafta süren ilk ehliyet alma heyecanı olmalıdır araç kullanma heyecanı değil.
Bazı arkadaşların trafikteki yoğunluğu azaltmak için acemileri istemediğini gösteren başlık.
İnsanların dediklerine çok kulak asmamak en mantıklısı olan yöntem.
Çıkın ve trafiğe boş alanda aklınıza gelen merak ettiğiniz her şeyi deneyin. Deneyin ki görün, anlayın, dinamikleri öğrenin. Onu deneme bunu deneme diyenler iyi niyetli olsalar da bu şekilde bir şey öğrenmeniz pek mümkün değildir.
heyecanı yenmenin en iyi yolu ilk kazayı ustuplu yapabilmektir.
ilk kaza düzgün yapıldıktan sonra rahatlanır, gevşekleşilir, jöle gibi olursunuz.
O gün araba kullanmaya başladığınız asıl gündür.
Yağmurlu havalarda kullanmadan önce kuru havalarda kullanıp stresi atmış olmaya dikkat etmek gereklidir. Hızlı veya düzgün gitmekten çok ayna kullanımı ve şerit'i ortalayabilmek çalışılmalıdır.
trafik az olur diye gece yola çıkmayın. gündüz kullanıp deneyim kazanmaya çalışın. ne kadar acemi varsa akşam kör oluyor.
Pes etmeden, stres yapmadan sürekli trafiğe çıkmaktır bunun tek yolu. Evet diğerlerinden biraz yavaş olabilirsin, evet dönüşlerde tedirgin de olabilirsin ama unutmaman gereken tek şey herkesin en başta öyle olduğu. Kornalara falan çok takılmadan yoluna devam etmek en doğrusudur.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir