ölüme meydan okumaktan farksız olan atraksiyon.
zaten araba kullanmak konusunda özürlü bir milletiz, sen telefonunla bir de arkadaşlarınla okey oynuyorsun. okeye'mi gitsem şimdi bitsem mi diye falan diye düşünüyorsun?!?

çifte gidebilir miyim diye taş falan sayıyorsun.. olum hayatın bu kadar mı sıkıcı lan?
arabada okey oynayacak kadar bittin mi? hadi diyelim bittin, bizim hayatımızı tehlikeye atmaya ne hakkın var?
okey oynayan abinin gelişmiş versiyonlarını da görebileceğimiz hede.
direksiyona takılan bir aparat ile aşk-ı memnun izleyen ablalar, trafikte filozof olmaya kasan ipad'den kitap okuyan abiler de mevcuttur.

hemcinslerim çok yetenekli olduklarından dolayı çok severler oynamayı.
mesaj falan atarlar, instagram'da takılırlar ama sorsan yol açıldı mı diye bilmez.
Son zamanlarda her 4 sürücünün 3 tanesinin yaptığı saçma eylem.
Arkadaş bir bırakın şu şeyleri elinizden. Bir keresinde böyle telefonla oynayan bir adam yüzünden bildiğin yeşil ışıkta bekledik(tekrar kırmızı yanmasına 4 saniye kala hareket etti). Yeşil yandıktan bir müddet sonra 4 tane araba aralıksız korna çalmamıza rağmen adam hareket etmedi. Artık nasıl kilitlendiyse min. 100 desibellik sesi duymadı adam.
Bu tipler yüzünden aktif şehir içi güvenlik ve şerit takip sisteminin standart olmasını dilediğim hede. Öndeki araç şerit kaçırıyor, ani frenler yapıyorsa derhal şerit değişip, bir kaç araç öteye kaçılmalıdır
LeasePlan'in hakkında şöyle bir basın bülteni dağıttığı eylem;


--- spoiler ---
Direksiyon başında çok meşgulüz! Araba kullanırken telefonu elden düşürmüyoruz!

Dünyanın en büyük filo kiralama şirketi olarak beş kıtada ve 32 ülkede dev bir araç filosunu yöneten LeasePlan’in global anketi sürücülerin araç kullanırken aynı zamanda birden fazla uğraş edindiğini rakamlarla ortaya koydu. Ankete göre, sürücülerin %81’i direksiyon başında sadece yola bakmakla kalmıyor, birçok şeyle meşgul oluyor. Sürüş esnasında telefonla konuşmak yapılan eylemlerin en başında gelirken, bunu bir şeyler içmek ve yemek izliyor. Türkiye’de ise sürücülerin otomobil kullanırken ilgilendiği uğraşların başında telefonla konuşmak ilk sırada geliyor. Bu eylemi sigara içmek, sürekli sosyal medyaya girmek ve mesajlaşmak takip ediyor.

Dünyanın en büyük filo kiralama şirketi olarak beş kıtada ve 32 ülkede rekor bir rakama ulaşarak 1.5 milyon adeti aşan araç filosunu yöneten LeasePlan, global düzeyde hazırladığı sürüş alışkanlıkları anketiyle dikkat çekici verilere ulaştı. 17 ülkedeki araç kullanıcılarını kapsayan ankete göre, sürücülerin %81’i araç kullanırken birden fazla şeyle uğraştığını itiraf ediyor. Araştırmaya göre, direksiyon başında yaygın olarak yapılan faaliyetler arasında telefonla konuşmak %69’la birinci, bir şeyler içmek %36’yla ikinci ve yemek yemek %32’yle üçüncü sırada yer alıyor. Türk sürücülerin alışkanlıkları biraz farklılık gösterse de, direksiyon başında telefonla konuşma alışkanlığı Türkiye’de de ilk sırada yer alıyor. Türk sürücülerin % 65’i araç kullanırken telefonla konuşurken, %23’ü sigara içtiğini, %16’sı sosyal medyayı aktif olarak kullandığını ve %13’ü mesajlaştığını belirtiyor. Ankette sürücülerin 3’te 1’nden fazlası olan %34’lük bir kısmının otomobilleriyle ile telefonları arasında seçim yapamaması dikkat çeken bir diğer önemli detay olurken, Türkiye’de bu durum %47 ile dünya ortalamasının üzerinde seyrediyor.

Sinirlenince ‘yakın takip’ yapıyoruz

LeasePlan’in yaptırdığı kapsamlı ankette sürücülere trafikte agresif tavırlarla karşılaşılıp karşılamadıkları da soruldu. Bu soruya ise korna çalınması, slalom yapılması (zikzak çizme), yakın takip, aşırı yüksek hızla yanından geçilmesi ve

agresif el kol hareketlerinde bulunulması en çok verilen cevaplar olurken, son yıllarda sözlü tacizin artması da dikkat çekti. Türk sürücülerin %52’sinin ise trafikte sinirler gerildiğinde öndeki aracı yakından takip ettiği ortaya çıktı. Üstelik Türk sürücülerin %38 gibi ciddi bir oranı ise bu davranışı sıklıkla yaptıklarını itiraf etti.

Slalom yapma alışkanlığımız sürüyor

Türkiye’deki sürücüler ‘trafikte sizi en çok ne rahatsız eder?’ sorusuna ülkemizin bir gerçeği olan trafikte slalom yapılması (zikzak çizme) cevabını verdi. Türk sürücülerin %23’ü slalom, %20’si arkadaki aracın yakın takibi ve %14’ü yanından hızla geçilmesinin trafikte kendilerini rahatsız eden davranışların başında geldiğini belirtti.

En çok hızı Danimarka ve Belçikalı sürücüler yapıyor

‘Trafikte hız yapıyor musunuz?’ sorusuna ise ankete katılanları neredeyse dörtte üçü evet yanıtı verdi. Ankete göre, trafiğe çıkan sürücülerin %71’i hız yaptığını kabul ederken, %36’sı sadece otoyollarda, %21’i ise yol boşsa hız yaptığını ekledi. Ülkelere göre dağılımda ise, sürücüler en fazla hız yapan sürücülerin Danimarka ve Belçikalı olması dikkat çekti. En az hız yapanlar ise Yunan sürücüler oldu.
--- spoiler ---
Mercedes bu soruna bir çözüm bulma çabasında. Geçenlerde TVde bu çözüm ile ilgili bilgi veriliyordu detaylı ama dışarı çıkmam gerektiği için dinleyememiştim. Eğer bulursam buraya eklerim ama biri bulursa lütfen eklesin. Gayet güzel bir çözüm ama Türkler ona da çözüm bulacaktır. (bkz: kemer tokası)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri