Genellikle yaşanan çelişkidir.
Çok düzgün görünen bir araba bulunur ama kilometresi çok yüksektir, onun yerine daha bakımsız da olsa düşük kilometreli olana 2-3 bin tl fazladan verilir alınır.

Halbuki mevzu bence pek de öyle olmamalıdır. Bakımları servisinde düzgün şekilde yapılmış, kaydı kuydu olan ama kilometresi yüksek olan araba daha sağlıklıdır. Ülkemizde bakım yaptırmadan 30.000 kilometre gezen tipler varken ben gidip kayıtları olmayan 50.000 kilometredeki arabayı dahi almam. Hele bir de kilometre düşürme gibi bir olay da ülkemizde varken.
Eğer düşürülmediğinden emin isem yılda 7-8 bin kilometreden fazla yapmamış araba idealdir. Son yıllarda ülkemizde klişe haline gelmiş "taksiciler dizel arabalarla 600.000 km den fazla yapıyor" lafına aldanmayın beyler. Evet son teknoloji araçlar bakımlarını düzgün yapılırsa kilometre taşlarını eritebiliyolar motor olarak. Peki mekanik aksam? En basiti kapıların açılıp kapanma sayısı ? Ya da kasisten geçme sayısı ? Evet özellikle orta sınıf dizel yani 1.3 multijet, 1.4 tdci gibi motorlar çok yüksek kilometrelere dayanmakta. Ama araba sadece kaput altından ibaret değil.
30 binde yağı, filtresi değişmemiş bir araba yerine 60 binde bakımları zamanı gelmeden yapılmış araç daha mantıklı ama daha mantıklı olan sabredip yine 30 binde bakımlı olanı bulmak. Tabi bir de trafik faktörü var; araba var 80 binde hep şehir içi trafiğinde kullanılmış, araba var 80 binde hep şehirler arası kullanılmış trafik görmemiş
Bakımliysa ve kondisyon yerindeyse alınır efenim
Bazı insanlar vardır arabasına özenle bakar bakımları yapılmış hor kullanılmamıştır 150-160 bin alınır. Mesela başka biri vardır turboyu beklemez , abanır da abanır , 15 bin bakımını 25 te yapar vs 100 binde satar bence alınmaz . 5 bin kar yapıcam diye uğraşırken maddi manevi daha çok borç çıkabilir. Şehir içi, uzun yol etkenleri de mevcut.
geçmişi biliniyorsa, bakımları zamanında hatta zamanından önce yapılıyorsa, hor kullanılmamış,uydurma şeyler ile mıncıklanmamış ise takılı kalınmaması gereken meseledir.
100.000 km psikolojik sınırdır.
Yüksek kilometreleri olan ama bakımlı olan ikinci el otomobil tercihim olacaktır.
Hem piyasanın çok altına alınabiliyor, hem de motor ömrü sandığımızdan çok daha uzun.
Alırsın içine girer güzel bir temizlersin, ağır bakım yapar temiz temiz binersin. Kilometreye bu kadar takılmayın.


(bkz: kilometre düşürme)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri