sözlük anlamı olarak; yolcu ve/veya yük taşımaya uygun tekerlekli, motorlu veya motorsuz hareket edebilen her türlü kara ulaşım taşıtına verilen genel isimlerdir.

yani kağnı da, el arabası da, at arabası da, otomobil de birer arabadır.

tarihlerinin, tekerlek ve kızağın icat edildiği m.ö. 3000 yıllarına kadar dayandığı düşünülmektedir. bilinen ilk iki tekerlekli araba ise, m.ö. 2000'li yıllarda savaşmak amaçlı olarak hititliler tarafından yapılmıştır.
toplumdaki genel bilgi kirliliğinin aksine, tekerlekli olan ve motorlu ya da motorsuz hareket eden, karada giden tüm araçların genel adıdır.

tabii bizim toplumda otomobil=araba gibi bir algı vardır ancak araba, yukarıda tanımı verilen ve sağdaki fotoğraflar da görüldüğü üzere farklı kara taşıtlarına toptan verilen isimdir.

yani daha açık olmak gerekirse; her otomobil bir arabadır ancak her araba bir otomobil değildir.
halk tarafından sıkça karıştırılan anlamı için (bkz: otomobil)
tarihi çok eskilere dayanmasına rağmen motorlu üretimi 1800'lerin ortasına tekabül eden vasıta. at arabası, buhar gücüyle çalışan motor derken gerçek anlamdaki arabalara kavuşmamız oldukça yakın bir geçmişi kapsıyor. son yüzyılda birçok alanda inanılmaz gelişmeler yaşanırken, otomotiv endüstrisinin de bundan nasibini alması kaçınılmazdı.

amerika birleşik devletleri'nin ön ayak olduğu bu sektör, kısa sürede tüm dünyaya yayıldı. ancak yine de 1929'daki büyük buhran'a kadar yeryüzünde yer alan arabaların %90'ı abd yapımıydı. avrupa'da yeni yeni palazlanan bu sektör, abd'ye kıyasla çok küçük kalıyordu.

ikinci dünya savaşı dönemi ve sonrasında abd yine bu alanda liderliğini sürdürse de payı %75'lere geriledi. gelişen uzakdoğu teknolojisi karşısında ayak uydurmakta zorlanan amerikan endüstrisi, japon ve güney kore liderliğindeki doğunun gelişimine daha fazla dayanamadı ve tahtı çekik gözüklü arkadaşlarımıza teslim etti.

1990'larda tekrar zirveyi ele geçirmelerine rağmen abd'ye yeni bir rakip daha çıktı. bu seferki çok daha çetin cevize benziyordu. ucuz işçi gücü ve fiyat politikasıyla çin bir anda tüm piyasayı derinden sarstı. çin, kısa sürede hem abd hem de japon üretimini ikiye katlayarak inanılmaz bir potansiyel ortaya koydu.

bu duruma karşı tüm otomotiv endüstrisi derin bir yara alırken, farklı metotlara başvurdular. ürün yelpazesinin genişlemesi, ekonomik araç üretimine hız ve sektördeki söz sahibi markaların birleşmesi gibi.

yükselen değer çin'de herkes pazardan pay almaya çalışırken, büyük şirketler bir yandan farklı teknolojilere yönelerek bu alandaki hakimiyetlerini geri almanın planlarını yapıyorlar.

(bkz: hybrid)
(bkz: ford ve google'ın sürücüsüz otomobili)
Oturgaçlı götürgeç
ilk çıktığında tamamen mekanik bir ürün iken günümüzde iyice elektronik ve bilgisayarın ele geçirdiği araç.

otomobil ile karıştırılması ise alt katagorinin giderek büyüyüp ana başlığı yutması gibi oldu. araba dediğimizde aklımıza direkt otomobil geliyor. hatta diğer tekerlekli şeyleri hiç düşünmüyoruz bile. dile getirildiğinde, 'aa evet ya' doğru tepkisi veriyoruz.

elektronikleşme kısmına gelirsek, binlerce yıllık süreçte geldiğimiz nokta ile son 100 yıl içerisinde yaşananları kıyaslarsak gerçekten dudak uçuklatıyor. çok hızlı gelişiyoruz ve bunlar hayatımızı ele geçiriyor. eskiden araba grubuna üye arkadaşlar, gerçekten nadir bulunan ve sahip olana büyük avantaj sağlayan bir gereçti. şimdi bakıyoruz sürücüsüzüne çok ihtiyacımız var gibi, milyarlarca dolar para yatırılıyor. kendisinin varlığı zaten zorunluluk olmuş, bir de kalkmış kendi kendine gidenini geliştirmeye çalışıyoruz.

bu hızla gidersek yakında sağlıklı bir şekilde ışınlamayı da bulur, bu araba nanesinden tamamen kurtuluruz gibime geliyor.
sözlükte toplanmış onca manyak petrolhead için, koskoca bir hayat ifade eden araç.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri