• / 2
Arabayı boşa almak veya depriyaja basılı kalmak suretiyle "ta ta ta ta ta tannn ta tannn ta ta ta ta ta ta ta ta taaaann" (yöreye göre değişebilir) gibi ritmik bir şekilde arabaya gaz verme durumu.
Minibüsçülerin vites atarken yaptıkları eylem.

Apaçilikten başka bir şey değildir.
Eski tip motorlarda yokuş çıkarken yada yük taşırken motorun bayılmasını engellemek ve rahat hızlanmak adına yapılan eylemdir. Amaç vites değiştirirken motoru canlı tutmaktır
çift debriyajın olmazsa olmazı. basarsın vitesi boşa atarsın, hafiften gazı verirsin devir yükselir ve bir daha basıp dişlileri yuvalarına sokarsın.
kadir çöpdemir ve pascal nouma'nın beraber yaptığı radyo programı. süper fm'de 18:00-20:00 arasındalar şu aralar sanırım.
duyduğumda devir kesiciden sonra en çok haz aldığım ses
Apaçilikle alakası yoktur. Vites değiştirirken oluşan devir farkından dolayı kavrama esnasında araba sizi hafif öne yaslar. Bunun sebebi yeterli devrin olmaması ve bu devri tekerleklerin motora vermesidir. Sonra gaza basar hızlanmaya devam edersiniz. En nefret ettiğim şeydir. Ya devrin düşmesine fırsat vermeden çok hızlı vites değiştiririm ya da devri canlı tutarım. Çok ince bir ayardır, titiz çalışma gerektirir. Zira kavrama esnasında hala ayağınız gazdaysa bu sefer araba salak bi şekilde kendini ileri atar aynı zamanda balatadan da yemiş olursunuz gereksiz yere. Devir olması gerektiği yerdeyken gazdan çekip kavrama o şekilde yapılmalıdır. Bu yazıyı okuyanların yarısı bir bok anlamayacak ama olsun, konforlu sürüş için şarttır.


Aylar sonra sözlüğe girip yazdıklarımı karıştırırken şu yazıyı bir açıklığa kavuşturmak istedim. Burda bahsettiğim şey aslında vites yükseltirken verilen ara gazdı. Yani şöyle ki 3. vites 2500 d/d 70 km hızla ilerliyoruz diyelim. Vitesi 4'e alıcaz ve aynı hızda 4. viteste araba 2000 d/d ile devam edecek. Bu mantıkta eğer vites değişimini hızlı bir şekilde yaparsak ara gaza ihtiyacımız olmayacaktır -yukarıda da 'ya çok hızlı değiştiririm ya da devri canlı tutarım' diye belirttiğim oydu- ammma vitesi değiştirmemiz 1-1.5 saniye civarı sürüyorsa kavrama 2000 d/d'da sarsıntısız gerçekleşecekken o süre içinde motorumuz çoktan rölanti devrine düştüğünden (özellikle dizellerde) bizi bir miktar öne yaslayacaktır. Vites küçültmelerde ise zaten tartışmaya gerek yok, arabasını seven ve bakan insan bunu bir şekilde öğrenip düzenli olarak uygulayacaktır diye düşünüyorum.
(bkz: rev match)

(bkz: heel and toe)
Gün gelir de debriyajı tam ayırmayan bir araba kullanmak zorunda kalırsanız anlarsınız ne olduğunu özellikle vites küçültürken. Debriyajsız vites değiştirebilenler bilir zaten. Nefret eden yazarlara selamlar. Apaçilik diyenler dsg mi kullanıyor?
gaz pedalının telli olduğu araçlarda daha hisli, daha keyifli ve daha randumanlı olduğu kimi zaman fantazi yapma kimi zaman ince ayar verme durumu.

ford cargo 2520 serisi araçlarda araç güçsüz olsa bile aragaz ve sonrasındaki gaza yüklenme olayı kimi insanlar tarafından "kamyona bah ne gidiyoo bee" diye karşılanabilir.böylede bi etkisi de vardır.
kırkayak Vabis kamyonların da vazgeçilmezlerindendir.bu araçlar sesle yetinmeyip özellikle karadeniz şöförlerinin hızlu kamyonlarındandır da.

ayrıca (bkz: eskihisar - topçular arabalı feribotu) seferlerinde sıra bekliyen kamyonların sıra kendilerine geldiğinde feribota gidene kadar ön sıralarda beklemede olan yaya kalabalığa adeta resital sunduğu durum.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir