Her zaman risk oluşturan durumdur. Lastikler ile asfaltın arasına su girer. o an lastik asfalt ile temas edemez. bu sebepten dolayı kontrol de sürücüde değildir. kadınların yaşadıklarında kalp krizi geçirmelerine sebep olabilir. oldukça korkutucu bir durumdur.
unutulmaması gereken en önemli şey o an frene - gaza fazladan basmamak ve direksiyonu çevirmemek.
sebebi ise su birikintisinden geçince lastik asfalta tutunmak isteyecek. direksiyonu dönmüyor diye fazladan çevirirseniz lastik yola tutunduğu an kaza yapacaksınız demektir. o an sakin kalmak ve tepki göstermeyip beklemek gereklidir.
kadınların 4'lülerini yakarak protesto ettikleri durumdur.
yolda çok daha büyük tehlike yarattıklarından haberleri de yoktur, su birikintisine girersin fren falan yok tabi o an bir çıkarsın ki kadının biri yolun ortasında durmuş, gel de kaç o saatten sonra.
Hızınıza bağlı olarak buz üzerinde gidercesine bir etkisi vardır. Böyle bir durumda tekerleklerinizin kızak gibi davrandığının farkında olmanız gerekir. Asfaltla olan bağlantınız azaldığı için sürtünme azalır, dolayısıyla dönüş çapınız da artar. Tepki süreniz de aynı şekilde uzar. Bütün bunları göz önünde aldığımızda sürüşümüzün mümkün olduğunca ani hareketlerden uzak olması diğer yandan önümüzde karşılaşabileceğimiz herhangi bir duruma karşı önceden hazırlıklı olmak gerekir.

Edit: Görselleri ile hıza bağlı yoldaki tutunmayı gösteren link
Gece karanlığında fark edilmediğinde arabanın altına kuvvetle vurarak hem sizi hem arabayı sarsan mesele. Her daim sükunet korunmalıdır ufak direksiyon hareketleri yapılmalıdır. Aksi halde spin, savrulma gibi durumlar kaçınılmazdır
yüksek hızla fark edilmeden girilince terleme ve titreme gibi semptomlar göstermeye sebep olan olay
Okuldan dönerken bir mini okyanusa girdiğimde hasktir dedirten olay. 70'le giderken içine daldım ve akvaryumda hissettim kendimi. Lan kaymayalım şimdi diyip frene basmamama rağmen Esp anında yere gömdü arabayı, olmasa götü başı dağıtır mıydım bilmiyorum. Bir sonraki mini okyanusta çakallık yapıp kaldırıma çıkıp sıkıntısız geçtim (hehehe). Ha birde check engine ışığı yandı asıl o korkuttu eve kadar yusuf yusuf geldim. Özetle su birikintilerinden yavaş geçin abi.
Dün o kadar 3 şerit boş olmasına rağmen önüme geçen ve o kadar şiddetli yağmurda üstüne bir de öndekinden dolayı önümü göremediğim için ben de girdim bir anda . Göremediğim için ani gelişti olay ve biraz soğukkanlılığımı yitirdim kendime kızdım tabi her an tetikte ol diye ders olmuş oldu bana da . Ya 3 şerit var be kardeşim ne diye önüme geçiyorsun hemen
Offroad'cuların en sevdiği olaydır. Bol çamurlu bir etaptan çıktıktan sonra arabanın altını temizleme yöntemi olarak görülür.
Viyadukte, gece başıma gelmiş olay, radyo ile uğraşıyorum yolda hiç araba yok ne önümde ne arkamda sanırım 4 civarı saat. Hızım 100 102 km civarı 5. Vites 2000 devir sabit gidiyorum az yaksin diye. Neyse bir anda davlumbaza çarpan su sesi ve ardından gelen aracın arka bölümü ile irkildim. Bütün omuz ve kol kaslarımi kullanarak bir sağa bir sola yalpalama şeklinde savrulan arabami, Aynadaki cevşenin yardımı ile topladım. Sonra kenara çektim indim arabadan biraz sakinlestim ve 70 km sabit hızla devam ettim
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri