işe sosyolojik açıdan bakmanın bir nebze olsun fikir sahibi verecek olan durumdur.

apaçilik modern zamanda arabesk kelimesinin karşılığıdır. arabesklik arap kültürüyle modernizmi karıştırıp ortaya çıkmış yeni bir kültür akımıdır. türkiye'nin modernleşme sürecinde inanılmaz yoğun bir şekilde kendini göstermiştir. zira aslen doğulu olan bu ülke zorla batılılaştırılmaya çalışılınca patlak verdi. bu terim ilk çıktığı yıllardan 90'lara kadar kullanıldı, şimdilerde ise yerini sadece bir müzik türünün ismi olmaya bıraktı.

2000'lerde apaçilik kavramı çıktı ortaya, yavaş yavaş arabeskliğin yerini aldı. aklınıza gelen her alanda görülebilecek bir akım oldu. ister jöleyle dikleştirilmiş saç deyin, ister altın kaplama klozet kullanımı deyin, isterseniz de başka bir şey. birbiriyle uyumsuz bir tutarlılığı olmayan her şeye kullanılır oldu bu terim.

nihayet sözlüğümüzü ilgilendiren kısma gelecek olursak, batılı veya modern sayılan şeylerin gerekli gereksiz arabanın her yerine uygulamak olabilir. mesela geçtiğimiz sene bilkent üniversitesi'nde ortaya çıkan kadife kaplama bmw ve ford fiesta, apaçiliğin (a.k.a arabeskliğin) en güzel örneklerinden biridir. ama üzerinden tartışma dönerken savunanlar bile vardı, neden? çünkü araba bmw. çünkü orası zengin bebelerin olduğu yer.

uzun lafın kısası, meseleye bu açıdan bakmanın da faydalı olacağına inanıyorum.
tümünü gör
ilgili galeri