bence kesinlikle karıştırılmaması gereken konulardır.
çevremdeki insanların biraz modifiye görmüş araba kullanıcılarına hemen apaçi yakıştırmasını yapmasını kaldıramıyorum. adam bir karlık attırmış, film çekmiş, 1-2 sticker yapıştırmış, farları giydirmiş felan , bence bu adam tarz sahibi ve sonsuz saygım var. beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz o ayrı bir durum. kalkıp insan hayatını tehlikeye atacak davranışlarda bulunmuyorsa o adam gözümde tarz sahibidir, adam dır. apaçi insan hayatını tehlikeye atacak artistik patinaj çeken insancıktır. illa trafikte olmalarına da gerek yoktur :)
Kendini elit zanneden apaçiler genelde" aa civic artı film"... "HEMEN APAĞÇİ DEMELİYİM Kİ COOL OLAYIM!!" der ve kendisi bilmese de komik duruma düşerler.
Bana göre apaçi 1
Bana göre apaçi 2
Bana göre apaçi 3
Bana göre apaçi 4
Bana göre apaçi 5
Bana göre apaçilik 6

Bana göre tarz 1
Bana göre tarz 2
Bana göre tarz 3
Bana göre tarz 4
Bana göre tarz 5
Bana göre tarz 6


Apaçilik bana göre saygısızlıktır, en dipte olmaya rağmen egoistliktir, doğal olarak cahilliktir, saçma sapan komik şeylerle karşıyı küçümsemektir, arabesk raptir, değişik komik abartılı saç şekilleridir, çakma adidas şalvar gibi altan daralmış neon ışıklı eşofman+ dar giyim+ yaz/kış önü kıvrılmış tam kafaya oturmayan şapkadır, dayak yiyeceğini bilse de laf atmaktır, apaçilik negatif bir akımdır. Sauron böyle yaratamazdı...

Tarz ise az önce yazılanın tam tersidir. Kafasına göre yaşamaktır, saygı duymaktır, sadelikten keyif almaktır vs vs..
Bazı şeylerin suyunu çıkartınca apaçi, yerinde düzgün işler yapanlara tarz sahibi denir. Genellikle o apaçi otomobillere sahip olan kesim zaten son ses müzik dinleyen, ışıkta debriyaj tokatlayan, dikkat çekmek için elinden gelen her şeyi yapan tiplerdir.
işe sosyolojik açıdan bakmanın bir nebze olsun fikir sahibi verecek olan durumdur.

apaçilik modern zamanda arabesk kelimesinin karşılığıdır. arabesklik arap kültürüyle modernizmi karıştırıp ortaya çıkmış yeni bir kültür akımıdır. türkiye'nin modernleşme sürecinde inanılmaz yoğun bir şekilde kendini göstermiştir. zira aslen doğulu olan bu ülke zorla batılılaştırılmaya çalışılınca patlak verdi. bu terim ilk çıktığı yıllardan 90'lara kadar kullanıldı, şimdilerde ise yerini sadece bir müzik türünün ismi olmaya bıraktı.

2000'lerde apaçilik kavramı çıktı ortaya, yavaş yavaş arabeskliğin yerini aldı. aklınıza gelen her alanda görülebilecek bir akım oldu. ister jöleyle dikleştirilmiş saç deyin, ister altın kaplama klozet kullanımı deyin, isterseniz de başka bir şey. birbiriyle uyumsuz bir tutarlılığı olmayan her şeye kullanılır oldu bu terim.

nihayet sözlüğümüzü ilgilendiren kısma gelecek olursak, batılı veya modern sayılan şeylerin gerekli gereksiz arabanın her yerine uygulamak olabilir. mesela geçtiğimiz sene bilkent üniversitesi'nde ortaya çıkan kadife kaplama bmw ve ford fiesta, apaçiliğin (a.k.a arabeskliğin) en güzel örneklerinden biridir. ama üzerinden tartışma dönerken savunanlar bile vardı, neden? çünkü araba bmw. çünkü orası zengin bebelerin olduğu yer.

uzun lafın kısası, meseleye bu açıdan bakmanın da faydalı olacağına inanıyorum.
Bana göre kısmındaki fotoğraflı anlatıma tamamen katılıyorum.Hele o Bana Göre Apaçi 3 teki Mercedes sanki birazdan havalanacak.
Şöyle bir araçla gezen adam muazzam bir tarz sahibidir benim için. Güzelliğe bakar mısınız? Bodykite aşık ettirir.
Benim için 'görünüş için modifiye' vs 'performans için modifiye' olan karşılaştırma. Önden çekişli, arkası savrulmayan bir araca spoiler takılıyorsa apaçiliktir, ama spoiler arabanın arkasını yere basmak içinse tarz sahibidir. Araba yola daha iyi yapışsın bodyroll azalsın diye alçaltmak tarzdır ama arabayı ön teker sağa sola dönemeyecek şekilde alçaltmak apaçiliktir..
ince bir çizgi ile ayrılan karşılaştırma. tarz sahibi olmanın bir tık ötesi apaçiliğe geçiştir. aşırıya kaçmamak gerekir.
apaçilik gereksiz modifiyedir. hiçbir getirisi olmayacak hamlenin tek sebebi gösteriştir.
(bkz: app plaka)
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri