Antifriz radyatörde yer alan suyun donma noktasını düşürmektedir. Amacı da zaten motorun kullandığı suyun donmasını engellemektir. Ayrıca korozyon oluşumunu da etkiler, tek görevi donmama değildir. Genelikle 'antifiriz nasıl eklenir?' sorusu gelir, koyulmadan önce öncelikle koyulacak olan antifriz kadar suyun radyatör içerisinden boşaltılması gerekmektedir. Boşaltma işlemi şırıngayla yapılabildiği gibi radyatörün altındaki hortumun sökülmesiyle de boşaltma yapılabilmektedir. Ayrıca radyatör suyunun tamamen boşaltılıp tamamen antifriz koyulmasında da her hangi bir sakınca bulunmamaktadır. Özellikle 0'ın altına düşen bir memlekette iseniz komple antifiriz koyabilirsiniz.
Kırmızı renkte olanı daha uzun ömürlüdür ve korozyonu önler.
%50 glycol + %su karışımıdır. Soğutma sisteminde bulunan radyatör içindeki su, soğuk havalarda donarak genleşebilir ve soğutma sistemine zarar verebilir. Antifiriz iyidir.
Hava sıcaklığının 0 derecede yahut altına düştüğü zamanlarda radyatörde bulunan suyun donmasını önleyen kimyasal maddeye Antifiriz denir. Kış geliyor, Antifiriz nedir?
Genellikle benzin almaya gittiğimde pompacılar tarafınca almaya zorlandığım sıvımsı şey.
hazır kış yaklaşırken aracınızda dikkat etmeniz gereken sıvı. kelime aslında Anti Freeze olarak ingilizce olup donma karşıtı anlamı taşımaktadır ama bu şekilde türkçeleşmiştir.
istanbul'da otomobillerin kış lastiğinden daha çok ihtiyaçları olan sıvı. -5 gibi sıcaklıklarda önünüzü görmeniz arabanızın gitmesinden bence daha önemli.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri