viraj denge çubuğu ismi verilen virajlarda body rollu dengeleyen nam-ı diğer sway bar. çekiş düzenine göre ön, arka veyahut tercihe her iki tarafa da takılabilen esnek metal çubuk. süspansiyon sistemine destek olur ve virajda araç yatarken dış taraftaki kasılma ile iç taraftaki genişleme arasında denge oluşturur.
Teorik olarak öne taktığında understeer eğilimini arttıran , arkaya taktığında da oversteer eğilimini arttıran bar . Gerçekte tek tek deneme şansım olmadı
Tam Türkçe'si viraj demiri olan parça. Kısaca gövdenin virajlardaki hareketini kısıtlamaya yarar. Virajlarda daha az burulan gövde, kayma eğilimi göstermeye başlar bu yüzden ayarının iyi yapılması lazım. Sertlik ayarı yapılabilir, genelde 'aftermarket' parçalarda sertlik ayarı bulunur, fabrikasyon olanların standart bir ayarı vardır.

Polo GTi'da aftermarket bir tanesini arkaya takıldığında bol bol arkadan kayma yaşarsınız, Fiesta ST'de hem ön hem arkada fabrika çıkışında vardır, oldukça serttir. Bu yüzden ST'ler odun gibi sert otomobillerdir ama muzzam yol tutarlar.
İngilterede bir kardeşimiz annesinin polosunun arka tarafına takmış. İzleyince benimde annemin polosu olsa bende taksam dedim 'swh'
Polo Liftoff
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri