Wrc'den çıkmış ,turbo lagını ortadan kaldıran sistem. Günlük kullanım için büyük bir dezavantajı mevcuttur. Turbonun ömrünü çok kısaltmaktadır . Bu wrc araçları için sorun olmasa da normal kullanıcıya büyük bir masraftır.Ayrıca uygulanan araçlar adeta flamethrowere dönüşmektedir.
genellikle egzozun alev atması olarak 'cahil' halkımızca kabul edilmiş olan teknoloji. turbo fiyatlarını göz önüne alınca pahalı bir hobi olduğunu düşünüyorum.
Nedense bana hep Mitsubishi Lancer Evolution serisini çağırıştıran sistem.

Benim fikrime göre de, en çok Mitsubishi Lancer Evo VI'ya yakışmaktadır.
Kabaca turbonun daimi devrede olmasını sağlayan sistem. Özellikle ülkemi de yarışan evo ve subaru gibi araçlarda mevcuttur. Normal etap geçilirken devre dışı bırakılıp, özel etap startında tekrar devreye alınır.
hayabusa'larda da kullanılan, turbo gecikmesini yok eden ama şanzımana çok yük bindiren sistemdir. kaç turbo kaç şanzıman bu heves uğruna kırılmıştır belli değil.
"gülü seven, dikenine katlanır" şeklinde tercüme edilebileceğimiz sistem.
Yanma işleminin bir kısmını yanma odasında, geri kalanı turbonun içinde gerçekleştirdiği için turbonun devrede kalmasını sağlayan, "çatara patarasıyla", aleviyle keyifli, ama turbonun ömrünu kısaltmasıyla uzucu bir sistemdir..
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri