1978 ile 1935 yılları arasında yaşamış paris doğumlu fransız girişimci ve citroen markasının kurucusu.

andre-gustave, parisli yahudi bir ailenin beşinci ve son çocuğudur. babası elmas ticareti ile uğraşırken; anne ise polonya'nın soylu ailelerinden biriydi. 1873 yılında varşova'dan paris'e taşınan ailenin soyadına dieresis eklenerek citroen'den citroën'ne dönüştü. -citroen soyadı ise limoenman'dan geliyor. büyük büyük büyükbabalardan biri manavcılık yaptığından limoenman soyadını almış ancak onun oğlu ise bu ismi beğenmeyerek flemenkçe'de sadece limon anlamına gelen citroen'i tercih etmiş.-

henüz altı yaşındayken andre'nin babası intihar etti. güney afrika'daki bir elmas madeninde işler yolunda gitmeyince baba ölümü çözüm yolu olarak görmüş. yani trajik bir çocukluk dönemi geçiren andre'nin otomobil sevdası ise şuradan gelmektedir: çocuğumuz meşhur fransız yazar jules verne hayranıdır ve eyfel kulesinin yapımından çok etkilenmiştir. bu yüzden küçüklükten beri mühendis olmak istemektedir.

1900 yılında école polytechnique'den mezun olduktan sonra polonya'ya -annesinin doğduğu yere- geri dönmüş. buradaki tatili esnasında bir marangozun balık sırtı yapıya sahip dişli yaparken izlemiş ve oldukça cûzi bir miktar parayla patentini satın almıştır. bu olay andre'nin hayatında dönüm noktası olmuştur. citroen markasına ve logosuna hayat veren çift helis dişlinin hikayesi buradan gelmektedir.

1906 yılında mors isimli bir otomobil üreticisinde yönetici olarak göreve başlamıştır. birinci dünya savaşı esnasında seri üretim tekniği ile fransız ordusunu beslemiş ve kısa sürede büyük bir repütasyon kazanmıştır. savaş sonrası 1919 yılında citroen markasını kurmaya karar vermiştir. amerika'da henry martin ford'a yaptığı bir ziyaretle seri üretim hakkında ipuçlarını öğrenmiş ve avrupa'nın henry ford'u olmuştur. kısa sürede dünyanın en büyük dördüncü üreticisi konumuna yükselmesine karşın oldukça ironik bir şekilde 1934 yılında iflas ederek batmıştır. fabrika ise daha sonra michelin tarafından satın alınmıştır.
tümünü gör
ilgili galeri