Şimdilerde sıradan olan durum.İlk çıktığında çok ses getirmişti.Yanılmıyorsam Renault Laguna 2 anahtarsız ilk otomobildi.
Anahtar sokmayıp, kart sokturarak başlayan furya. Kart sokturmak neyin kafasıydı hala çok merak ederim, ha anahtar ha kart arkadaşım arasında ne fark var?
cep telefonundaki aplikasyonlar ile kartsız şekilde de ulaşabildiğimiz teknoloji. özellikle volvo'nun bu konuda çalışmalar yaptığını okumuştum. sözlükte bir yerde olmalı.
Bana kalırsa insanı tedirgin eden teknolojidir, amacını anlamadığımdır. Anahtarı sokup kontağı çevirmek çok da meziyetli olmasa gerek.
Anahtarsız derken "anahtar yerine kart var eheheh" diyen firmaları bir kenara bırakarak gerçekten aracınıza anahtarla uğraşmadan binip çalıştırabildiğiniz türleri çok hoştur. Şu anda hanemizdeki iki bmw araçta da mevcut olan bu sistemle anahtar cebinizde duruyor, aracın yanına gidiyorsunuz ve kapı kolunun iç yüzeyine dokunduğunuzda kapılar açılıyor, anahtar cebinizde aracın içine bindiğinizde starta basıyorsunuz ve çalışıyor. Ayrıca ciddi anlamda anahtar aracın kapısı açıkken kapı sınırlarının 4-5cm uzağında bile olsa araç çalışmıyor, bu kadar kesin sınırları nasıl belirlemişler bilmiyorum ama kabin sınırlarını çok iyi algılıyor.
Özet olarak aracımda olmasını isteyeceğim özellikler içerisindedir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri