Türkiye'nin ilk türko-japon firması. kamyon, midibüs, otobüs ve son zamanlarda orta sınıf kamyonet imalatı işinde yer almaktadır.

skoda 1202 şasili kamyonet ve lisanslı olarak jawa motosikletlerini Kartal'daki fabrikasında imal ediyorken 1984 yılında isuzu motors ile lisans anlaşması yaptı ve adını Anadolu isuzu olarak değiştirdi. 6.5 tonluk n serisi (elf) kamyon ile üretime başlayan marka, ilerleyen zamanlarda bu kamyonun şasisine geliştirdiği 27 kişilik midibüs ile otobüs pazarına girdi.

Anadolu isuzu'da, dünyadaki diğer isuzu modellerinde olmayan bazı modeller ve teknik detaylar mevcut. nkr wide, nnr ve n-wide Anadolu isuzu tarafından yerli pazar için geliştirilmiş ve 3.5 tonluk elf şasisi üzerine geniş kupa konulmuş bir kamyonet modelidir. hafif kamyon npr'nin 8.5 ton ve üstü tonajlı modellerinde ve midibüslerde çift devreli wabcokuru havalı fren sistemi bulunmaktadır. global isuzu'lardan farklı olarak kamyon modellerinde Anadolu isuzu tasarımı daha büyük ve geniş fiber ön tamponlar kullanılır. npr ve fsr tora kamyon modellerine üçüncü dingil eklenerek npr için 12.5 ton, fsr tora için de 21 tonluk azami tonaj elde edilebilmektedir.

Anadolu isuzu uzun yıllardır kamyonlar için dingil ve belli başlı şasi aksamlarını teknik fren'den (tfd axle), otobüs iskeletlerini de fikssan'dan tedarik etmektedir.
tümünü gör