• / 2
1984 yılında anadolu grubu, isuzu motors limited ve itochu işbirliği ile kurulan şirkettir. fabrikası gebze şekerpınar'da bulunmaktadır. kamyon, kamyonet, midibüs, otobüs ve pick-up gibi ticari araçların üretimi ve satışını yapmaktadır.
anadolu isuzu

--- spoiler ---
Anadolu Isuzu'nun deneyimi ve birikimi 1965 yılında kamyonet ve motosiklet üretimine başlayan Çelik Montaj'a dayanıyor. 1986 yılına dek Skoda komyonet üretimini sürdüren şirket, 1983'te Isuzu ile lisans anlaşması yaparak Temmuz 1984'te İstanbul Kartal'daki fabrikasında Isuzu araçlarının üretimine başladı.
--- spoiler ---
istanbul sanayi odası'nın yaptığı ''türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu" 2015 yılı araştırmasında 111. sırada yer alan firmadır.7
anadolu isuzu, iso 500 listesinde 2012 yılında 210., 2013 yılında 179. ve 2014 yılında 150. sıradaydı. bu yükselişe ilişkin anadolu isuzu genel müdürü tuğrul arıkan konuyla ilişkin yaptığı açıklamada:

--- spoiler ---
“türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşu arasında yer alma hedefimize adım adım yaklaşıyoruz. iso ilk 500 sanayi şirketi sıralamasında son dört senede 210. sıradan 111. sıraya yükseldik. geldiğimiz nokta bizim için çok önemli ve ne kadar doğru yolda olduğumuzun bir göstergesidir. şirketimizin bu seviyelere gelmesinde değerli katkıları bulunan tüm anadolu isuzu çalışanlarına, bayi teşkilatımıza ve tedarikçilerimize teşekkür ediyorum.”

--- spoiler ---
otomobil sektöründe ilk türk-japon ortaklığı.
ilk defa katıldığı amerikan iletişim profesyonelleri ligi’nde “2015 faaliyet raporu” ile 7 ödül alan firma:

--- spoiler ---
amerikan iletişim profesyonelleri ligi (league of american communications professionals-lacp) tarafından geleneksel olarak düzenlenen ve uluslararası ölçekte “en iyi faaliyet raporlarının” belirlendiği yarışmaya bu yıl başta abd ve avrupa olmak üzere, 25 ülkeden 1.000’e yakın şirket başvuru yaptı.

bu alandaki en geniş kapsamlı yarışmada, basılı raporlar arasında anadolu ısuzu faaliyet raporu, otomotiv kategorisinde dünyanın “en iyi faaliyet raporu” seçilerek“platin” ödül kazandı.

dijital raporlar arasında ise anadolu ısuzu, daimler ag ve bmw group’un ardından üçüncü olarak “gümüş” ödülün sahibi oldu.

jüri değerlendirmesinde 100 üzerinden 99 puan alan faaliyet raporu ile anadolu ısuzu, genel dünya sıralamasında yirmidokuzuncu, avrupa, orta doğu ve afrika bölgesinde ise onaltıncı olarak önemli bir başarıya imza attı.

bu başarılara ek olarak; finansal raporlar kategorisinde avrupa, orta doğu ve afrika bölgesinin “en iyi finans raporu “seçilerek “platin” ödül, dünya çapında ise dördüncü olarak “bronz” ödül sahibi olan anadolu ısuzu 2015 faaliyet raporu aynı zamanda “türkiye’nin en iyi 25 faaliyet raporu” arasında yer aldı.
--- spoiler ---
Ticari araç ve otobüs sektörünün öncülerinden Anadolu Isuzu, servis ve okul taşımacılarına yönelik özel olarak tasarladığı Novo S’i İzmir’de tanıttı.


--- spoiler ---
Isuzu Erdiloğlu Plaza’da gerçekleşen tanıtıma Anadolu Isuzu Satış ve Pazarlama Direktörü Fatih Tamay, Satış Direktörü Tunç Karabulut ve Erdiloğlu Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Erdil’in yanısıra çok sayıda Isuzu müşterisi katıldı.

Yaklaşık 300 kişinin hazır bulunduğu tanıtıma, İzmir Servis Taşımacıları Oda Başkanı Sn. Hasan Basri Bostancı ve üyeleri, Ege Tur-Der Başkanı Sn. İsmail Cirit, İZTAD Başkanı Sn. Özer Bür ve üyeleri, Kamil Koç Bölge Müdürü, Pamukkale Servisler Müdürü ve fikir önderleri de katılım gösterdi.

Euro 6 normlarında,kalitesi dünyaca kabul edilen Isuzu commonrail turbo dizel intercooler motora sahip olan Novo S, hafifletilen ağırlığı sayesinde optimum yakıt sarfiyatı sağlıyor. Düşük yakıt sarfiyatının yanısıra düşük işletim maliyetine sahip olan Novo S; yüksek güvenlik standartları ile sektörden tam not almayı bekliyor.

7.5 metrelik uzunluğu ile üstün manevra kabiliyetine sahip olan Novo S, 190 beygir gücündeki motoru ile oldukça atik. Rekabetçi fiyat seviyesi ile sektöre ekonomik çözüm olan Novo S, Isuzu yetkili otobüs satış bayilerinde servis ve okul sektörünün hizmetine sunuluyor.
--- spoiler ---
Türkiye'nin ilk türko-japon firması. kamyon, midibüs, otobüs ve son zamanlarda orta sınıf kamyonet imalatı işinde yer almaktadır.

skoda 1202 şasili kamyonet ve lisanslı olarak jawa motosikletlerini Kartal'daki fabrikasında imal ediyorken 1984 yılında isuzu motors ile lisans anlaşması yaptı ve adını Anadolu isuzu olarak değiştirdi. 6.5 tonluk n serisi (elf) kamyon ile üretime başlayan marka, ilerleyen zamanlarda bu kamyonun şasisine geliştirdiği 27 kişilik midibüs ile otobüs pazarına girdi.

Anadolu isuzu'da, dünyadaki diğer isuzu modellerinde olmayan bazı modeller ve teknik detaylar mevcut. nkr wide, nnr ve n-wide Anadolu isuzu tarafından yerli pazar için geliştirilmiş ve 3.5 tonluk elf şasisi üzerine geniş kupa konulmuş bir kamyonet modelidir. hafif kamyon npr'nin 8.5 ton ve üstü tonajlı modellerinde ve midibüslerde çift devreli wabcokuru havalı fren sistemi bulunmaktadır. global isuzu'lardan farklı olarak kamyon modellerinde Anadolu isuzu tasarımı daha büyük ve geniş fiber ön tamponlar kullanılır. npr ve fsr tora kamyon modellerine üçüncü dingil eklenerek npr için 12.5 ton, fsr tora için de 21 tonluk azami tonaj elde edilebilmektedir.

Anadolu isuzu uzun yıllardır kamyonlar için dingil ve belli başlı şasi aksamlarını teknik fren'den (tfd axle), otobüs iskeletlerini de fikssan'dan tedarik etmektedir.
ANADOLU ISUZU’NUN BURSA ÇIKARMASI


--- spoiler ---
Anadolu Isuzu, Bursa Yetkili Bayii Bursa Ağır Vasıta (BAV Otomotiv) ile birlikte, Anadolu Isuzu’nun çağdaş ve modern yolcu taşımacılığı için tasarladığı Citibus ve Citiport halk otobüslerinin teslimat törenini gerçekleştirdi.

63 adet Isuzu halk otobüsü Bursa Doğu Bölgesi Otobüsçüler Odası’na Buttim İş Merkezi’nde yapılan törenle teslim edildi.

Törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Şükrü Köse konuşmasında günün anlamına uygun olarak otobüslerin teslim gününün, okulların açılış tarihine denk geldiğini ve bu anlamlı güne bir imza atıldığını, bu yüzden Anadolu Isuzu’ya ve Koçaslanlar Holding’e teşekkürlerini ilettiğini söyledi.

Anadolu Isuzu Satış ve Pazarlama Direktörü Fatih Tamay ile birlikte Isuzu yetkilileri de törende hazır bulundu.

Anadolu Isuzu’ya ve Koçaslanlar firmasına duydukları güven ve verdikleri destek için; Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy, Bursa Büyükşehir Genel Sekreteri İsmail Yılmaz, Bursa Özel Halk Otobüsçüleri Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Eren ve Bursa Özel Halk Otobüsçüleri Odası Başkanı Ramazan Umur’a plaketler takdim edildi.
--- spoiler ---
IAA HANNOVER FUARINDA ANADOLU ISUZU SHOWU


--- spoiler ---
22-29 Eylül 2016 tarihleri arasında Almanya’nın en önemli ihtisas fuarlarından biri olan IAA Ticari Araçlar Fuarına katılan Anadolu Isuzu, sergilediği altı otobüs modeli ile tam bir show yaptı.

Yabancı basının yüksek katılımı ile gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Anadolu Isuzu Satış ve Pazarlama direktörü Fatih Tamay, Anadolu Isuzu’nun istikrarlı ve sürdürülebilir büyümesi için gerekli yeni “Global Vizyon” hakkında açıklamalarda bulundu. Global vizyon ile ihracattaki ülke sayısının artacağını sözlerine ekleyen Anadolu Isuzu Satış ve Pazarlama Direktörü Fatih Tamay konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bu global vizyon elbetteki şirketin önceki ihracat başarıları ve tecrübesi üzerine inşa edilecek. Ancak yeni vizyonumuz ile geçmişe kıyasla biraz daha farklı bir yaklaşım içerisinde olacağız. Daha global bir vizyon olarak tanımladığımız yaklaşım aslında markayı ve şirketi sınırlarının ötesine taşıyacak azim ve kararlılığı ifade ediyor. Bu hedefi gerçekleştirebilmek için birbirini tamamlayan iki kavram etkili olacak: “Global genişleme" ve "Adaptasyon”. Yani, bir yandan yeni global pazarlara açılırken, diğer yandan bu yeni pazarlara en uygun çözümleri üretmeyi hedefleyeceğiz. Bu çözümler yerel ortaklıklar ve işbirliklerini de içerecek. Sonuç olarak, Anadolu Isuzu ortaya koyacağı yeni iş modelleri ile ticari araçlar sektöründe gerçek anlamda global bir oyuncu olacak”.

Ticari araçlar sektöründe bir dünya markası olan Japon Isuzu ortaklığı ile Avrupa ülkelerine yönelik araçları Türkiye’de üreten Anadolu Isuzu, Japon kalite yönetim sistemleri, Avrupa kalite standartları ve Türk iş gücü yetkinliğini aynı çatı altında birleştirmeyi başarmıştır. Bunun kaçınılmaz sonucu ise global kalite standartlarda üretilen, özgün tasarımlı Isuzu otobüsleridir. Hatırlanacağı gibi, bu otobüslerden biri olan Isuzu Citiport, 2015 yılında European Coach Week uluslararası büyük jürisi tarafından Avrupa’nın “En Konforlu ve Ergonomik Otobüsü” ödülüne layık görülmüştü.

Anadolu Isuzu, fuar kapsamında servis ve turizm taşımacılığına yönelik üç Isuzu modelini sergilendi. Isuzu’nun amiral gemisi ve kendi yarattığı küçük lüks otobüs segmentinin vaz geçilmez ismi Turquoise, servis sektörünü konfor ile tanıştıran Novo ve lüks turizm yolcu taşımacılığını 12 metrelik otobüslerin tekelinden kurtaran 9,5 metrelik Visigo fuar boyunca ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Anadolu Isuzu, kentiçi toplu ulaşım segmentinde ise üç modeline yer verdi. 7.5 metrelik Novociti, 9.5 metrelik Citibus ve 12 metrelik “ödüllü” Citiport da IAA Ticari Araçlar Fuarında sergilendi.
--- spoiler ---
japon isuzu'nun adını ve logosunu kullanıp isuzu motorlu olmayan otobüsler üreten bir garip şirket. bunlar ilk başta turkuaz'a man d0834 motor takmıştı Avrupa pazarı için, sonra 12 metrelik citiport, 10 metrelik visigo için cummins isb6.7 motor ve yeni novociti life için de (ki korkunç bir karsan atak taklidi olmuş) 4.5 litrelik iveco nef-tector motor tercih etmişler.

halbuki bu otobüsler için isuzu'nun Euro 6 emisyon standartlarına uyan motorları kullanılabilirdi (visigo ve citiport için 6hk1, novociti life için de 190'lık 4hk1).
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir