zamanla içi boşalmaya başlamış kavram. bence mercedes-amg her geçen gün yeni bir modeli modifiye ederek bu özel ismi kirletiyor. yaptıkları otomobiller her daim ilgi çekti ama sanki hafiften sıradanlaşmaya ve özensiz işler çıkmasına yol açmaya başladı.

eskiden amg dendiğinde herkes ortaya olağanüstü bir motor işi çıktığından emindi. şimdi ise bu üç harf sıradan bir pazarlama ürünü oldu. slk serisinde v8 motorlarıyla ortaya çıkardıkları işler hep takdir görüyordu. peşinden gelen slc ise downsizing akımıyla beraber amg'nin de sanki vizyonunu kıstı. koskoca amg ekibi v6 motorlarla uğraşmaya başlamıştı. hele kalkıp aynı motorları farklı modellerde kullanarak yaptıkları işi özgün olmaktan çıkarıp klasik fabrikasyon motorlara çevirdi.

özellikle şu aralar orta sınıf motorlarla uğraşıyorlar. en çok işlem gören motor ise 3000cc v6 biturbo. tabii ki bu canavarı kötülediğim anlamına gelmesin ama bizim amg'den beklentimiz bu değil. hepimiz biliyoruz ki onlar bu değil.

2014 yılında mercedes c serisi w205 kasa kodunu çıkarttı. ilk çıktığında c300 eski c400'teki 328hp'lik v6 motoru kullanıyordu. ilk yıl sonunda satışlar hayal kırıklığı yaratınca devreye amg girdi. aynı motorla biraz oynanarak %10 daha güçlü olan 362hp'lik bir model çıkarttılar ve adının sonuna amg harflerini eklediler. sonuç satışlar uçtu, amg geleneği ise biraz daha yara aldı. koskoca amg yapa yapa 34hp'lik bir artış mı ekleyebildi?

cadillac v-sport, bmw m-sport, lexus f-sport ve audi s harfiyle pazarlama stratejisi uygularken, o efsane motorların yaratıcısı amg de sanki hafiften bunların yanındaki yerini almaya başladı.

eskiden v8 ve v12 dedi mi aklımıza gelen amg, şimdi l3, l4 motorlar mı kovalıyor? tamam bu düşük motor hacimlerine sahip arabalar ile de harikalar yaratabilirler ancak günümüzde minik oynamaların akabinde modelin sonuna amg harflerini yapıştırmak eski saygınlıklarını kaybetmelerine neden oluyor.
tümünü gör
ilgili galeri