Dünya'nın sadece 'Türkiye' bölgesinde yaşanmakta olan hadise. İşim gereği sürekli gezmekte olan biriyim, merakımdan dolayı bir çok bölgenin trafik akışını isteyerek inceledim ancak bu hadise cidden sadece Türkiye'de var.

Trafik sıkışık ise insanlar aç gözlü gibi bildiğin ambulans beklerler, gelsin ki peşine takılabilsinler. O ambulans ani bir fren yapsa arkasından gelen 10 otomobil de kendisine vuracak, o kadar yakın giderler.

Her şeyi geçtim, kanunlara uyan adamı enayi yerine koymaktır bu.
(bkz: türklere has trafik gelenekleri)
geleneğiniz batsın.
Bir de bunun ambulans önü yapan versiyonu vardır ki evlerden ırak
sığırlıkta bir üst seviyesi önünden gitmektir. ambulans geliyor diye millet yol vermeye çalışır, beyimiz de açılan yoldan giderek kendini akıllı sanar.
(bkz: sığır)
bir kere başıma geldi, gerçekten ambulansı takip etmem gerekiyordu. umarım kimse bir ambulansı takip etmek zorunda kalmaz fakat zaten isteseniz de yapamıyorsunuz. Kendi amaçları hınzırlık olan ambulansın peşine takılan şahsiyetler, sizi de kendileri gibi sanarak size fırsat bırakmıyorlar. Yani en sonunda hangi hastane olduğunu öğrenip paşa paşa o hastaneye çok sonradan gitmeniz gerekiyor. Fakat bir yakınınız ambulansın içinde iken mantıklı düşünmek gibi bir şey yapamıyorsunuz maalesef.
Kulak verin kekolar
dün yine yaşadığım saçmalık.

iki şeritli bir yolun sağ şeridindeydim ve ambulansın geldiğini gördüm ve hemen sağa çektim. burada belirtmem gerekene bir mucize var ki, herkes aynı anda benimle aynı hareketi yaptı (genelde ben durunca veya sağa çekince arkamdakiler üzerime çıkar da neyse). sol şerittekiler de sola doğru yaslayınca araçları, ortada oluşan boşluktan ambulans aktı gitti. allahım dedim, türk milletinin medeniyete ulaşma emareleri mi yoksa bunlar dedim. trafik normale dönecekken, yani herkes ilk pozisyonuna geri dönmek için içe doğru kırmışken direksiyonu, ortamızdan ambulans gibi bir fiat palio geçti. ve muhtemelen 100 filan yapıyordu. kazadan ucuz yırttık anlayacağınız. yine medeni olmadık tam anlamıyla. bu da böyle bir anımdır.
Bilen bilir Ege Üniversitesi Hastanesi kavşağında günün tüm vakitlerine leş bir trafik olur ve hele iş çıkış saatindeyseniz ve hastaneden çıkan ambulans kombosuyla birlikte tam bir kaos'un içine düşmektesiniz. Şimdi anlatacağım bu olayı yaşadığımda bir kez daha medeniyetin, hoşgörünün ülkemizden uçup gittiğini gördüm arkadaşlar.

Işıklarda kavşak içinde 3 şerit var, orta şeridin 2.aracıyım önümde de ticari var aynadan baktım ambulans orta şeritten gelmeye çalışıyor hemen korna falan çalıp öndekinden ilerlemesini bekledim ve sağa sinyal verdim hareket etmeyi bekliyorum bize kırmızı ışık yandığından ötürü normalde beklememiz gerekirken ilerlemeye çalışan ticariyi , yeşil ışık yanmış olan taraf ilerletmiyor. Halbuki ambulansın geldiğini görüpte hala banane bana yeşil yanıyor diyip önündekiyle boşluk bırakmayan tipleri görüyorum arabanın içinden. Neyse ticari ilerleyemedi bende biraz sağda bulduğum boşluğa kaydım hop sağdaki taksici korna el kol yapıyor dedim ambulans arkamda görmüyomusun adamın dediğiyse banane kardeşim arkama gir illa önüme mi kırmak zorundasın. O an düşündüğüm şey ne ara bu kadar duyarsız bencil olduğumuz oldu. Yeşil yanan şerittekilerin bencilliği,umursamazlığı aynı şekilde bizim taraftakilerin yaptığı şeylerden sonra tam tamına 6-7 dakika kaybetti ambulans geçemediği kavşağı. Trafik açıldığında ise ambulansın arkası kurtlar sofrası gibiydi kafasını yola sokmaya çalışan çalışana. özetle olayım şudur ki bencilliğimiz,umursamazlığımız,kurnazlığımız almış başını gidiyor. Her geçen gün iyiye gitmemiz gerekirken daha da kötüsüne gidiyoruz , kötü örnekler görüyoruz.
herkes ambulansın önünden çekilmek üzere hareket yaparken, bunların ambulansın geldiği yöne yönelerek arkasına geçmek üzere hazırlık yaparlar.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri