Genellikle 2.000 devire kadar olan kısım için kullanım terimdir. motorun saniyede ne kadar devir döndüğünü ifade eder. bu devir aralığı genellikle daha düşük ortalama yakıt tüketimi değeri yakalamak için önemlidir.

bunun tam zıttı üst devirlerdir ve sportiflik için önemlidir. şehir içinde kullanılan bir otomobil için alt devirler önemlidir ve torkun alt devirlerde gelmesi istenir. bu yüzden dizel üniteli otomobiller şehir içinde daha keyiflidir.
ölü devir falan gibi terimlerle bahsedilen devir bandı. genelde çoğu araç tüm beygir gücünü de tork gücünü de yüksek devirlerde verir.
ekonomi kasanların en sevdiği devir aralığıdır. dizel makinelerde tork 2.000 devir civarı top yaptığı için özellikle tercih sebebidir.
Kompresör yardımıyla evlere şenlik tadında canlandırılabilir. Neticede turbo gibi egzoz gazına ihtiyaç duymamaktadır.
debriyaja düzgün basılmadığı taktirde arabanın stop ettiği devirler.
sürücü kursundaki hocamın vites küçültme zamanı geldiğini buradan anlarsın dediği devirler.
Mazot yakan makinelerde büyük oranda keyifli, benzin yakan makinelerde, üstüne birde yanlış vites seçilmişse eziyet olabilecek devirlerdir. Bir çok benzinli makine alt devirleri sevmez, ne tork ne de beygir gücü üretebilir bu devirlerde. Gaz tepkisi yok denecek kadar azalabilir. (Supercharger kullanan makineler hariç.)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri