Renault'nun, eski dönemlerde motor sporlarında mücadele ettiği markası Alpine'in modern zamanda ürettiği ilk yol otomobilidir.

Cenevre Fuarı'nda tanıtılması planlanan otomobil 1.8 lt, 4 silindirli, ortada konumlandırılmış, 250 bg güç üreten bir motorla donatılmış. Teknik veriler henüz netlik kazanmadı (fuarı bekliyorlar) ama 0-100 km/s hızlanmanın 4.5 saniye olması bekleniyor.

Otomobilin tasarımı eski A110'ları andırıyor ama ciddi şekilde aerodinamik olduğu da bir gerçek. Tamamen düz taban ve difüzör sayesinde otomobil iyi bir yere basma gücü üretiyor.

Fuar sonrasında üretime geçmesi planlanan A110, Alfa Romeo 4C ve Porsche 718 Cayman gibi otomobillere rakip olacak.
Artık bu tip sürüş odaklı otomobiller pek üretilmiyor bu yüzden Renault'nun böylesine efsanevi bir markayı, bu kadar güzel bir otomobille geri döndürmesi çok başarılı bir hareket olmuş.

Heyecanla bekliyoruz.
Tasarımını çok beğendiğim otomobil.Bir otomobil aslına sadık kalınarak tekrar tasarlanacak olsa ancak bu kadar iyi bir tasarım yapılabilir.Bende heyecanla bekliyorum.
Cenevre'de detayları açıklanmış otomobildir.

Alüminyumdan üretilmiş şasiye sahip olan otomobil 250 bg güç ve 320 Nm tork üretiyor. 7 ileri çift kavramalı şanzıman otomobildeki tek vites kutusu seçeneği olarak görünüyor, A110'un boş ağırlığı 1080 kg. Böylece ton başına 231 bg güç üretiyor.

Son derece kompakt yapısıyla dikkat çekiyor. Otomobil sadece 4180 mm uzunluğunda, 1800 mm genişliğinde ve 1250 mm yüksekliğinde. Ağırlık dağımı 44:56 ön/arka olarak veriliyor. Otomobilin tüm süspansiyon sistemi dökme alüminyumdan üretilmiş ve RenaultSport mühendisleri bu otomobilde hızdan daha çok çevikliğe önem verdiklerini söylüyorlar.

Direkt olarak Porsche 718 Cayman hatta Cayman S rakibi bir otomobil geldi.

Bu arada yukarıda yeni yayınlanmış videosunu da izlemeyi unutmayın...
tarihine büyük bağlılık duyan bir tasarımla ortaya çıkmış olan otomobil. bu tarz işleri gerçekten çok seviyorum ve biran önce ülkemize girmesini temenni ediyorum.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri