1955 yılında kurulan fransız otomobil markası. yarış ve spor araçlar üzerine yoğunlaşmış ve renault motoru kullanan firma.

porsche, lancia ve ford gibi rakiplerini geride bırakarak monte carlo rallisinde elde ettikleri kürsü başarılarıyla ünlerine ün kattılar. yarışları domine eden ekip, kısa sürede dünyanın dört bir yanına ihracat yapmaya başladı.

ancak 1973'teki büyük petrol krizinde ayakta durmayı başaramadı ve renault tarafından satın alındı. günümüzde renault megane rs ve clio rs alpine fabrikalarında üretilmektedir.
Efsaneleşmesinde en büyük payı olan modeli Alpine A110'dur. Renault aldıktan sonra renault sport markasına dönüştürerek (Gordini ile birlikte) efsaneyi öldürmüştür fakat son birkaç senedir tasarım çalışmalarında eski modellerden esinlenilerek farklı bir şekilde yeniden canlandırma çalışmaları içerisindeler.
araba ses sistemleri ve navigasyon üzerine kurulmuş japon firması. sanırsam araba markası olan ile bir bağlantıları yok.
yeni modellerinde mercedes-amg motorlarını kullanacağı açıklanan grup.
tekrar canlanmayı hedefleyen marka. Renault grubu tarafından yapılıyor tabii ki. ilk olarak ise tabii ki dünya pazarına hitap eden şekilde SUV ile çıkmayı planlıyorlar.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri