1965 yılında kurulan alman otomobil ve modifiye markası. bmw ile yakın ilişkiler içerisinde olup, ürettikleri araçlar da çoğunlukla bmw'nin makyajlı halidir.

normal station arabaları bile birer performans canavarlarına çevirirler. ve araca yaklaşıp logosuna bakmadan bmw'den ayırt edemezsiniz.
Yıllardır değişmeyen çok kollu jant tasarımı ve ufak tampon eklemeleri ile tevazu sahibi olarak ayrılır normal Bmw'lerden. Yaptıkları performans geliştirmeleri M division elinden çıkanlarla karşılaştırılabilecek seviyededir (M4 vs B4 biturbo olarak araştırırsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız). Araçların karakteri gt tarzı yüksek hızlarda konforlu bir şekilde seyahat etmeyi amaçlar, yani tam bir autobahn arabasıdır.
Bir otomobile modifiye yapılacaksa bence Alpina yapmalı.
Görsel estetik değeri olmayan konforlu hızlı araçlar üretmekte üstlerine yoktur.Yabancı kaynaklardan okuduklarıma göre kullanıcıları araçlardan çok memnunlardır ve yeni seriler çıktıkça araçlarını yeni alpinalarla değiştirirler.Kronik bir kitlesi vardır.
Apaçi modifiye kültürünün tam olarak karşısında duran marka. Amaçları; günlük olarak binilebilen, konforlu ama güçlü otomobiller üretmektir. Sırf bu yüzden bile kendilerini sevip saymak lazım.
Muhtemelen gelmiş geçmiş en iyi modifiye firması, hele o klasik, hiç değişmeyen jant tasarımı enfess..
Porsche nasıl RUF ile özdeşleşmişse veya Mercedes de nasıl Brabus ile, BMW de Alpina ile eşleşmiştir. Brabuslar gibi hardcore modfiyeler yapmazlar. Her şey sade ve ham haline yakındır. Klişe jantları, şeritleri ve ön tampondaki Alpina yazısı ile ne yaparsa yapsınlar, kalbimizde yeri hep üst noktalarda.
kimse kızmasın ama jant modellerini beğenmediğim firmadır
Evet özdeşleşmiş kabul ama e30lara takılan apaçi bbslerine benziyor
Gerçi kızamıyorsun da,o jantlar alpinanın vazgeçilmezleri....
Kısaca sleeper üreten modifiye firması,en büyük rakipleri amg ve brabustur
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri