1965 yılında kurulan alman otomobil ve modifiye markası. bmw ile yakın ilişkiler içerisinde olup, ürettikleri araçlar da çoğunlukla bmw'nin makyajlı halidir.

normal station arabaları bile birer performans canavarlarına çevirirler. ve araca yaklaşıp logosuna bakmadan bmw'den ayırt edemezsiniz.
Yıllardır değişmeyen çok kollu jant tasarımı ve ufak tampon eklemeleri ile tevazu sahibi olarak ayrılır normal Bmw'lerden. Yaptıkları performans geliştirmeleri M division elinden çıkanlarla karşılaştırılabilecek seviyededir (M4 vs B4 biturbo olarak araştırırsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız). Araçların karakteri gt tarzı yüksek hızlarda konforlu bir şekilde seyahat etmeyi amaçlar, yani tam bir autobahn arabasıdır.
Bir otomobile modifiye yapılacaksa bence Alpina yapmalı.
Görsel estetik değeri olmayan konforlu hızlı araçlar üretmekte üstlerine yoktur.Yabancı kaynaklardan okuduklarıma göre kullanıcıları araçlardan çok memnunlardır ve yeni seriler çıktıkça araçlarını yeni alpinalarla değiştirirler.Kronik bir kitlesi vardır.
Apaçi modifiye kültürünün tam olarak karşısında duran marka. Amaçları; günlük olarak binilebilen, konforlu ama güçlü otomobiller üretmektir. Sırf bu yüzden bile kendilerini sevip saymak lazım.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri