Yaz aylarıyla birlikte yurt dışından gelen gurbetçilerin arabalarına bakıyorum genelde Mercedes ve BMW marka araçlarda model ismi bulunmuyor.Acaba kendileri mi söktürüyor yoksa fabrika çıkışlı öyle mi oluyor anlayamadığım konu. Halbuki Türkiye de bulunan Mercedes ve BMW marka araçlarda model ismi ve yanında motor hacmi bulunuyor.
BMW'de çalışmış biri olarak, marka ücretsiz opsiyon adı altında model logosu sökme hizmetini sunuyor, dolayısıyla büyük ihtimalle bu otomobillerde de bu şekilde logolar söküldü dediğim olaydır. Büyük ihtimalle Mercedes de aynı işlemi uyguluyordur.

İnternette bu konu hakkında birkaç yazıya denk gelmiştim, okuduğum bir tanesinde, motor hacmi vs. gibi şeyler maddi durum hakkında ipucu verdiği için Avrupa'da çoğu kişinin bunları söktürdüğü yazıyor. Kısaca durumu iyi olan iyi olduğunun bilinmesini, daha kısıtlı olanda bütçesinin kısıtlı olduğunun bilinmesini istemediği için bunlar sökülü şekilde satın alıyor.
Türkiyede genelde 316 318 gibi araçların başına gelir. Bunun yerine bazen 328 330 yapıştırılır bazende öylece boş kalır. E çük kadar fren diskleri neden diye sormazlar mı adama ?
Sahipleri muhtemelen kendileri sökmüştür veya söktürmüştür. Almanya'da model ismi bağajında yer alan birçok araç mevcut.
bunlar da ilginizi çekebilir