En bilinen detaylarla,
Yalıtım:
Alman - motor senini bile geçirmez.
Japon - lastik sesi rüzgar sesi Allah ne verdiyse.
Dayanıklılık:
Alman - periyodik bakımlarını aksatmadan yetkili serviste yap 600000 km bizimlesin.
Japon - yağını suyunu eksik etme abi torununa hediye edersin.
İç mekan kalitesi:
Alman - istediğin yeri elle parmak uçların işçilik budur diyecek, trim sesi denen şey de ne?
Japon - burası 10 yıl önce de böyleydi 10 yıl sonrada böyle kalacak taş gibi plastiğe ne olacaktı ki, ufak tefek gacırtı gucurtulara da takılma önüne bak sen.
Sürüş:
Alman - abi yağ gibi akıyor yaa, autobahn var tabi adamlarda..
Japon - mekanik tutunma önemli, kaba et illa hissedecek yerdeki her bir çakıl taşını. şu tümsekten çapraz geç egzoz sürtüyo, lannn!
Konfor:
Alman - burayı üç harfliler basmış abi, utanmasa kendi kendine gidecek. şu tuşa basınca basınca ne oluyo?
Japon - eskiden hidrolik direksiyon bile yoktu, erkek adam dediğin her türlü arabayı sürer, bozulunca naapcaksın?
Servis:
Alman - 3. silindirin enjektörü çatlamış, alternatörde de sorun var, değiştirdik fakat iyi niyet garantisi altında sadece işçilik ücreti ödeyeceksiniz (aslında kronik sorun, ama araçları geri çağırmak yerine bozulunca sizin getirmeniz, üstüne okkalı işçilik ücreti... anlayamazsınız )
Japon - hava filtresi, klima gazı ve triger kayışı değiştirildi. bizde zaten bozulacak parça takılmaz arabaya, ha birde yeni lastik alsanız, malum önümüz kış kabak lastiklerle uçup gidersiniz mazallah...
Modifiye:
Alman - app plaka tamam, arka model ismi iptali tamam, vanalı egzoz tamam. artık kimse 1.6 olduğunu bilemeyecek. Acaba spor paket tamponlar için biraz daha para bayılsam daha mı iyiydi?
Japon - stickerlar tamam, ucuna lip takılmış amblemsiz fiber tampon tamam, içi boşaltılmış egzoz (abarth niyetine) tamam, lpg girişini de benzin kapağına aldık sorun değil dolum başlığını torpidoda taşırız. yayları kestirmeye de bidahaki sefere...
tümünü gör
ilgili galeri