sağlam prestijli ve konforludurlar
Almanyada bir harika olan arabalardır. Ama Türkiyede leş bir arabalardır. Türk müşterilerini kazıklamayı severler. Türklerde Almanlardan kazıklanmaktan bir zevk duyarlar. Boşline bir BMW ye 150k verir. Yağmur sensörü bile yoktur ama BMW yeaaa demeyi severler.
Bilgisizlik kokan entry olmuş maalesef, Boşline verdikleri aracı bmw göndermez. Pazarı tedarikçi tanır ve tedarikçi o aracı ister, ekstra koyduğu herşey ötv yi arttırdığı için neredeyse tüm donanımları iptal eder. Eder ki araç ötv bandında bir üst kademeye çıkmasın. Malum 150 k ya Bmw veren aslında ne üretici ne distribütördür, o aracı 150 k yapan devletin vergi sistemidir. Şuan 217 bin tl ye satılan bmw 318i m plus aracın türkiye ye distribütör karı ile girişi sadece 90.000 tl yani 25.000 euro'dur Yurtdışında aynı araç vergiler dahil 33.000 euro ya alınabilmektedir. Ayrıca Yurtdışında ki asgari ücretin 1500 euro olduğunu varsayarsak bu aracı yaklaşık 22 aylık maaşıyla bu araca sahip olabilir. Fakat bizim bir asgari ücretli aynı aracı almak için 155 ay tüm maaşını vermek zorundadır. Son kullanıcı bu araca 217 bin tl ödemektedir. Birde banka kredisi faiz vs hesaplarsak iş daha çok karışır. Yani iş "bmw nin boşline araba çakıyorlar yaaa" durumundan daha ciddi ekonomik alım gücü ve güçlü ekonomi farkıdır.
benim için alman arabası demek, kaliteli iç mekan dışında hepsi birbirine benzeyen düz arabalar demek. otomobil demek japon demektir bana göre. almanlar, japonlardan daha kaliteli malzeme kullanarak üretim yapıyorlar belki ama, mühendislik ve motor teknolojisi anlamında japonlar rakipsizdir.
Otomobili icat etmiş bir milletten bahsediyoruz.İsteselerde kötü otomobil yapamazlar Karl Benz, Rudolf Diesel, William Maybach,Ferdinand Porsche gibi mucitler yüzlerine tükürür.Ayrıca '' dede '' adlı yazara katılıyorum bizim ekonomik durumumuz sadece bizi ilgilendirir.
bunlar da ilginizi çekebilir