ehliyeti kaptırmaya, kaza yapmaya, kendi hayatını ya da başkasının hayatını tehlikeye atmaya resmen davetiye çıkartmaktır.

ehliyeti kaptırmak herhalde alkollü iken araç kullanan kişinin başına gelebilecek en zararsız hasar. ama bu riske bile girmeye, hem ceza ödeyip hem de 6 ay ehliyetsiz kalmaya değmez.

kaza konusuna aslında hiç giresim yok ama bu ihtimali çoğunlukla aklımıza getirmiyoruz. iki biradan ne olur diyip, oturuyoruz sürücü koltuğuna. olur arkadaşım, olur yağız delikanlım olur. hem de bal gibi olur. reflekslerin yavaşlar, sürüş hakimiyetin azalır, dikkatin dağılır. hadi sen aslansın kaplansın, bunların hiçbiri olmadı; her türlü kazada -haklı ya da haksız olman farketmez- suçlu olursun. durduk yere arabanın biri sana çarpsa suçlu sen olur, iki tarafın da tüm masraflarını sen ödersin. durduk yere bir yaya senin arabana çarpıp ölse katil olursun, hapislerde sürüm sürüm sürünürsün.

o yüzden alkollü iken araç kullanmayın, kullandırtmayın der kamu spotu tadındaki entry'mi şöyle bir video ile sonlandırmak isterim:

+18
tümünü gör
ilgili galeri