ehliyeti kaptırmaya, kaza yapmaya, kendi hayatını ya da başkasının hayatını tehlikeye atmaya resmen davetiye çıkartmaktır.

ehliyeti kaptırmak herhalde alkollü iken araç kullanan kişinin başına gelebilecek en zararsız hasar. ama bu riske bile girmeye, hem ceza ödeyip hem de 6 ay ehliyetsiz kalmaya değmez.

kaza konusuna aslında hiç giresim yok ama bu ihtimali çoğunlukla aklımıza getirmiyoruz. iki biradan ne olur diyip, oturuyoruz sürücü koltuğuna. olur arkadaşım, olur yağız delikanlım olur. hem de bal gibi olur. reflekslerin yavaşlar, sürüş hakimiyetin azalır, dikkatin dağılır. hadi sen aslansın kaplansın, bunların hiçbiri olmadı; her türlü kazada -haklı ya da haksız olman farketmez- suçlu olursun. durduk yere arabanın biri sana çarpsa suçlu sen olur, iki tarafın da tüm masraflarını sen ödersin. durduk yere bir yaya senin arabana çarpıp ölse katil olursun, hapislerde sürüm sürüm sürünürsün.

o yüzden alkollü iken araç kullanmayın, kullandırtmayın der kamu spotu tadındaki entry'mi şöyle bir video ile sonlandırmak isterim:

+18
Kaza yapınca tüm masrafların size kaçtığı durum.
Başka arabaya vurduysanız o arabanın masrafı, kendi arabanızın masrafı, bariyerlere vurduysanız eğer onun masrafı, elektrik direğine falan vurduysanız zaten bittiniz demektir. Bu işin maddi boyutu.
Birinin canına bir şey gelmesi demek hem hapis cezası demek hem de ömür boyu vicdan azabı demek.
En sevmediğim insanlardır. Şiddete karşıyım ama böyle insanların kafasını gözünü dağıtmak gerekiyor.
Birde bunun "alkolleyken araç kullanma" versiyonu vardır. Polis çevirip de "alkol var mı gençler" diye sorduğunda yok diyemezsin çünkü bardaklıkta duruyordur teneke şişede (bir arkadaşımın başına gelmiş).
Yinede zilzurna sarhoş olup eve arabayla gitmeye çalışmaktan daha masumdur bence. Mesela yazın bir arkadaşımın babası rakı balıktan dönerken ağaca çarptı ve arkada oturan amca sizlere ömür (bkz:arka koltukta kemer takmak) Tabi kendi rızası ile arabada olduğu için ceza almadı ama arkadaş öldürmenin vicdan azabını yaşıyor kendisi. Kısaca yapmayın, yapanları da kınayın.
Bu arada birde ülkemizin kaydettiği meşhur video vardır.
Video tam olarak bu cümleyle ünlüdür;
"Ne memuru alkoy bey ya".
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri