çin'in elektronik devi olan alibaba'nın yakın zamanda üreteceği elektrikli ve akıllı otomobildir. ön siparişleri şimdiden alınmaya başlanmış. çin işi olması biraz korkutucu olsa da geleceğin devi büyük bir işe imza atmış olabilir diyorum.

--- haber ---
Çinli otomobil üreticileriyle ortak çalışan firma, geliştirdiği akıllı otomobil platformunu kullanan ilk SUV’un ön siparişlerini almaya başları. Aracın müşterilere tesliminin ise Ağustos ayında başlaması bekleniyor.

RX5 ismini taşıyan yeni SUV; 22,230 dolar fiyat etiketine sahip. Alibaba, aracın üretimi için Çin’in en büyük otomobil üreticisi SAIC Motor Corp. ile ortak çalışıyor. İki ortağın geliştirdiği RX5 isimli yeni SUV ise, Alibaba’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı YunOS işletim sistemine sahip. YunOS aynı zamanda Alibaba’nın ürettiği akıllı ev eşyalarında, buzdolaplarında, elektrikli süpürgelerde de kullanılıyor.

Alibaba’nın açıklamasına göre şirket şimdi otomobilleri de IoT ağına bağlamak istiyor. Böylece oluşturulacak ekosistem içinde tüm cihazlar ve araçlar birbiri ile iletişim kurabilecek, veri alışverişi yapabilecek. Örneğin, buzdolabı otomobilin navigasyon bilgisini okuyabilecek ve araç bir markete yaklaşırken sürücüye buzdolabındaki eksik malzemeleri hatırlatarak süper markete girmesi gerektiği uyarısını verecek.

RX5 ayrıca her sürücüye özel bir şoför profiline sahip olacak. Örneğin, aile bireylerinin her biri için farklı kullanıcı hesabı açılacak ve aile bireyleri kendi hesaplarını internet üzerinden yönetebilecekler. Böylece aracı sürmeye başladıklarında kendi tercih ettikleri koltuk ayarları, direksiyon ayarları gibi, kendi seçtikleri müzik listeleri, radyo kanalları, navigasyon hedefleri araca yüklenmiş olacak.
--- haber ---


kaynak
çinlilerin projesi olduğu için korkutan ama gelecek 10 yıl içerisinde en çok gelişen ülke olacaklarını düşününce çok normal geliyor.
Ön sipariş diyince aklıma direk Jet Fadıl geldi. Umarım bi sıkıntı çıkmaz
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri